کارتن سازی

انواع کارتن

انواع کارتن

صنعت کارتن سازی و بسته بندی کارتن تاشو، بیش از صد سال پیش آغاز شد و اکنون به یک صنعت میلیارد دلاری تبدیل شده است. امروزه انواع کارتن برای بسته بندی وجود دارد که تقریباً در تمام محصولات مانند لوازم الکترونیکی، اسباب بازی، لوازم آرایشی، مواد غذایی و نانوایی و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اکثر جعبه‌های بسته بندی که کارتن نیز نامیده می‌شوند، از تا کردن انواع مختلف مقوا یا تخته فیبر ساخته می‌شوند. همچنین می‌توان رو جعبه پنجره‌ای را اضافه کرد تا دیدی از محتویات داخل آن، در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد. برخی نیز دارای مکانیسم‌های قفل داخلی هستند.

انواع کارتن بسته بندی

بیشتر کارتن‌ها عمدتاً در دو قالب کارتن‌های تاشو و کارتن‌های جعبه سفت و سخت عرضه می‌شوند.

کارتن‌های تاشو به کارتن‌هایی گفته می‌شود که از یک تخته تک ورقه‌ای تولید می‌شوند. این می‌تواند مقوا، تخته راه راه یا تخته فیبر باشد. یک ورق منفرد مطابق با قالب برش داده و سپس تا می‌شود تا جعبه یا سینی درست شود. نمونه بسیار متداول کارتن تا شده جعبه پیتزا است که در آن ورق موجدار منفرد تا می‌شود تا قسمت بالایی، پایینی و کناره‌ها را درست کند.

نقطه مقابل کارتن‌های تاشو، کارتن‌های جعبه‌ای سفت و سخت است. این جایی است که قسمت‌های بالا و پایین از هم جدا می‌شوند. این نوع جعبه‌ها به جعبه‌های تلسکوپی نیز معروف هستند. مانند جعبه‌های کفش. علاوه بر آن اقلام پوشاک و لوازم الکترونیکی نیز از این نوع جعبه‌های دو تکه استفاده می‌کنند.

انواع کارتن

5 مدل مختلف از انواع کارتن

بسته به مواد مورد استفاده و همچنین ساختار، جعبه‌های بسته بندی به طور گسترده به پنج دسته مختلف تقسیم می‌شوند:

  1. جعبه‌های راه راه

جعبه‌های راه راه جعبه‌های سبک و در عین حال محکمی هستند که با تا کردن مقواهای راه راه ساخته می‌شوند. ساختار اصلی مقوای راه راه شامل تخته‌هایی است که از ساندویچ کردن کاغذ فلوت یا قوس دار بین دو لایه تخته آستری ساخته شده از کاغذ سنگین، تولید می‌شود. این به جعبه‌های راه راه استحکام خمشی و مقاومت بالاتری در برابر خرد شدن نسبت به سایر جعبه‌های بسته بندی می‌دهد. تخته‌های موج دار هم با توجه به تراکم قوس‌ها یا فلوت‌ها و همچنین ضخامت تخته‌ها انواع مختلفی دارند.

تخته‌های موجدار متعدد اغلب با هم ترکیب می‌شوند تا جعبه‌های دو جداره یا جعبه‌های سه جداره را بسازند. این جعبه‌ها از اکثر جعبه‌های بسته بندی دیگر قوی‌تر و ضخیم‌تر هستند. این اجازه می‌دهد تا جعبه‌های راه راه در صنعت حمل و نقل استفاده شود چرا که در آن افراد، اقلام سنگین را جابجا می‌کنند. از جعبه‌های راه راه در بسته بندی‌های خرده فروشی یا در بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، جعبه‌های پیتزا از تخته‌های موجدار تک جداره ساخته می‌شوند.

جعبه‌های راه راه را می‌توان به راحتی بازیافت کرد مگر اینکه با پلاستیک لمینت شده باشند. این جعبه‌ها اغلب با اشکال دیگر کاغذ، لمینت می‌شوند که چاپ گرافیکی غنی و تمام رنگی را امکان پذیر می‌کند.

  1. کارتن جعبه یا مقوا

یکی دیگر از انواع کارتن ، میتوان به کارتن‌های جعبه‌ای اشاره کرد. Boxboard or Paperboard از مواد ضخیم مبتنی بر کاغذ با گرماژ بالای 250 GSM ساخته شده است. مقوا را می‌توان به راحتی با رنگ های غنی چاپ کرد. این باعث می‌شود که کارتن‌های مقوایی برای جعبه‌های خرده فروشی که در قفسه‌های فروشگاه کاملاً جذاب به نظر می‌رسند، ایده آل باشند.

مقوا معمولا در بسته بندی لوازم الکترونیکی، اسباب بازی و بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی دارویی، بسته بندی سیگار و مشروبات الکلی و غیره استفاده می‌شود. این بسته‌بندی‌ها را می‌توان به راحتی بازیافت کرد، مگر اینکه با پلاستیک لمینت شده یا با جوهر متالیزه چاپ شوند.

انواع کارتن

  1. کارتن‌های آسپتیک

یکی دیگر از انواع کارتن ، کارتن‌های آسپتیک هستند. این کارتن‌ها ظروف چند لایه‌ای هستند که عموماً برای نگهداری مواد غذایی مایع استفاده می‌شوند. آنها معمولا برای نگهداری آب میوه، سوپ، غذای کودک و حتی دسر استفاده می‌شوند. بسته بندی آسپتیک نه تنها ماندگاری محصولات را افزایش می‌دهد، بلکه ارزش غذایی، رنگ و بافت آن‌ها را نیز حفظ می‌کند. بسته بندی آسپتیک همچنین می‌تواند در برابر دماهای بالا مقاومت کند و به مرور زمان دچار خوردگی نمی‌شود.

مواد متعدد مورد استفاده در کارتن‌های اسپتیک، بازیافت آن‌ها را بسیار دشوار می‌کند. کارتن‌های آسپتیک از لایه‌های پلی اتیلن، مقوا، سد آلومینیومی و لایه‌های پلاستیکی ساخته می‌شوند. این لایه‌ها با استفاده از حرارت یا چسب به یکدیگر متصل می‌شوند.

  1. کارتن‌های شیروانی

کارتن‌های شیروانی از دیگر انواع کارتن هستند که چند لایه‌ای بوده و برای نگهداری محصولات غذایی در یخچال استفاده می‌شوند. از این کارتن‌ها برای نگهداری محصولاتی مانند شیر و آب میوه استفاده می‌شود. کارتن‌های شیروانی، گونه‌ای از کارتن‌های آسپتیک هستند که در آن یک کلاه پلاستیکی جداگانه در بالای کارتن قرار داده شده است. این باعث می‌شود که کارتن قابل استفاده مجدد باشد.

انواع کارتن

 

  1. کارتن تخم مرغ

کارتن‌های تخم مرغ، کارتن‌هایی هستند که برای حمل و نقل کامل تخم مرغ‌ها به طور ایمن استفاده می‌شوند. معمولاً این کارتن‌ها در کارخانه‌های کارتن سازی، از کاغذ بازیافتی یا خمیر قالب‌گیری شده ساخته می‌شوند و دارای فرورفتگی‌هایی هستند که تخم‌ها در آن‌ها به طور ایمن نگهداری می‌شوند. در برخی موارد، کارتن‌های تخم مرغ نیز از پلاستیک شفاف یا فوم پلی استایرن ساخته می‌شوند.

چگونه برای بسته بندی‌ محصولات کارتن مناسب انتخاب کنیم؟

در بازار انواع کارتن وجود دارد اما اینکه به چه نوع کارتنی نیاز خواهید داشت، تا حد زیادی به نیازهای تجاری شما بستگی دارد. اگر در کار بسته بندی و حمل و نقل هستید، یا اگر محصولات سنگین حمل می‌کنید، جعبه‌های راه راه بهترین هستند. برای محصولات کوچکتر، جعبه‌های مقوایی بهتر عمل می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند به روش‌های مختلفی سفارشی شوند. جعبه‌های مقوایی نیز بهترین گزینه برای بسته بندی کیک و شیرینی هستند. کارتن‌های آسپتیک و همچنین کارتن‌های شیروانی تنها گزینه‌هایی هستند که هنگام بسته بندی محصولات غذایی مایع میتوان استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *