ورق سازی

دستگاه ورق‌سازی

دستگاه ورق‌سازی

دستگاه ورق‌سازی ، دستگاهی صنعتی است که در صنعت خمیر و کاغذ برای تولید ورق در مقیاس انبوه و با سرعت بالا بکار برده می‌شود. ماشین‌های ورق‌سازی مدرن بر اساس اصول ماشین ” Fourdrinier ” هستند که از یک توری بافته متحرک برای ایجاد یک تار کاغذی پیوسته با فیلتر کردن الیاف نگه‌داشته شده در انبار کاغذ و تولید یک تشک مرطوب از الیاف در حال حرکت استفاده می‌کنند. این توری‌ها در دستگاه خشک می شود تا یک شبکه کاغذی قوی تولید شود.

دستگاه ورق‌سازی  “Fourdrinier”

دستگاهی برای تولید ورق، مقوا و سایر تخته‌های فیبر است. این دستگاه از یک تسمه متحرک بی انتها از سیم یا صفحه پلاستیکی تشکیل شده است که ترکیبی از خمیر و آب را دریافت کرده و اجازه می‌دهد آب اضافی تخلیه شود و یک ورقه پیوسته برای بیشتر خشک شدن بوسیله‌ی مکش تشکیل می‌دهد.

فشار و گرما کلندرها (غلتک‌ها یا صفحات) کاغذ یا تخته را صاف کرده و براق بودن یا سایر پوشش‌های دلخواه را به سطح اعمال می‌کند. اولین ماشینی که یک شبکه پیوسته (رول) را تولید کرد، ماشین ” Fourdrinier ” در سال 1799 توسط لویی رابرت در فرانسه اختراع شد و پس از آن در انگلستان بهبود یافت. جایی که توسط “هنری” و “سیلی فوردرینیه” ثبت اختراع شد.

دستگاه ورق‌سازی

بخش‌های یک دستگاه ورق‌سازی و کاربرد آنها

بخش پرس

پرس‌ها می‌توانند تک یا دو نمدی باشند. پرس تک نمدی دارای یک نمد در یک طرف و یک رول با سطح صاف در طرف دیگر است. پرس دو نمدی(دوبل) در دو طرف ورق و در تماس با نمد پرس می‌باشد. نوک‌های نمدی تک، هنگام جفت شدن در برابر یک رول صاف (معمولاً در موقعیت بالا) پر استفاده هستند. از طرفی، دو طرفه بودن آن باعث می‌شود قسمت بالا صاف‌تر از پایین به نظر برسد. نوک‌های نمدی دوتایی باعث ایجاد زبری در دو طرف ورق می‌شود. پرس‌های نمدی دوتایی (دوبل) برای اولین بخش پرس مقوای سنگین، مطلوب هستند.

بخش خشک کننده

بخش خشک کن دستگاه ورق‌سازی ، همانطور که از نامی که برایش گذاشته شده پیداست، ورق را از طریق یک سری سیلندرهای بخار داخلی با دمای بالای که رطوبت را تبخیر می‌کنند، خشک می‌کند. فشار بخار این امکان را دارد تا 160 پوند بر اینچ مربع باشد. بخار از طریق یک متصل کننده‌ی بخار وارد انتهای سر خشک کن (درپوش سیلندر) می‌شود و میعانات از طریق یک لوله‌ی خمیده (سیفون) که از پوسته داخلی آن به لوله مرکزی می‌رود خارج می‌شود. از لوله مرکزی، میعانات گازی از طریق متصل کننده‌ی روی سر خشک کن خارج می‌شود. ماشین‌های عریض به سیفون‌های فراوان نیاز دارند. در ماشین‌های پر سرعت تر، نیروی گریز از مرکز، لایه میعانات را در مقابل پوسته بدون حرکت نگه می‌دارد و میله‌های مولد تلاطم عموما برای ترکیب کردن لایه میعانات و بهتر کردن انتقال حرارت بکار برده می‌شوند.

بخش پرس آهار

آهار زدن، مقاومت کاغذ را در برابر آب بهبود می‌بخشد، توانایی آن را در دریافت فاز کاهش می‌دهد، سایندگی آن را کاهش داده و خواص چاپ و استحکام باند سطحی آن را ارتقا می‌دهد. این ویژگی‌ها ممکن است در قسمت مرطوب (آهار زدن داخلی) یا در انتهای قسمت خشک (آهار سطحی) یا هر دو اعمال شوند. در بخش انتهای خشک معمولاً آهار(سایزینگ) را با یک پرس آهار اعمال می‌کنند. در دستگاه‌ ورق‌سازی ، پرس آهار ممکن است یک رول اپلیکاتور (نیپ پر شده) یا اپلیکاتور نازل باشد که معمولاً قبل از آخرین بخش خشک‌کن قرار می‌گیرد.

دستگاه ورق‌سازی

بخش پرداخت

یک پرداخت یا کلندر، از دو یا چند رول تشکیل شده است که روی کاغذ در حال عبور فشار وارد می‌کند. از پرداخت‌ها یا کلندرها برای صاف و براق کردن سطح کاغذ استفاده می‌شود. همچنین ضخامت یکنواخت‌تری به آن می‌دهد. فشار وارد شده بر روی تار توسط غلتک‌‌ها انتهای کاغذ را مشخص می‌کند.

بخش قرقره

در دستگاه ورق‌سازی هدف از بخش قرقره، پیچ دادن ورق تولید شده پیوسته بر روی یک دستگاه ورق‌سازی یا مقوا روی یک قرقره برای تولید رول‌های درشت به نام قرقره‌های والد است که برای پردازش بیشتر همواره آماده هستند. این بخش اساساً فرآیند تولید ورق یا مقوا را کامل می‌کند. اکثر ماشین‌های ورق و مقوا از سیستم‌هایی به اسم “قرقره پاپ” استفاده می‌کنند، جایی که قرقره اصلی ساختمان بر اثر تماس با سطح استوانه‌ای قرقره موتور محرک تحت فشار قرار داده می‌شود. هنگامی که قرقره اصلی به اندازه دلخواه خود می‌رسد، سیستم قرقره برای شکستن ورق و انتقال آن به یک قرقره جدید به یک سیستم چرخشی وابسته است.

بخش بادگیر

در بخش سیم پیچ، قرقره‌های کاغذ به رول‌های کوچکتر با عرض و محدوده قطر رول که با توجه به سفارش مشتری مشخص شده است، شکافته می‌شوند. برای انجام این کار، قرقره بر روی پایه بازکن قرار می‌گیرد و فواصل بین شکاف‌ها (چرخ‌های برش تیز)، به عرض‌های مشخص شده برای سفارش‌ها تنظیم می‌شود. بادگیر تا رسیدن به قطر رول مورد نظر به حرکت در‌می‌آید و رول‌ها بر اساس اندازه و سفارش در دستگاه ورق‌سازی قبل از ارسال به بخش حمل و نقل یا انبار برچسب گذاری می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *