کاغذ سازی

دستگاه کاغذ سازی

دستگاه کاغذ سازی

مقدمه

در صنعت تولید کارتن و کاغذ، تجهیزات مختلفی وجود دارد مانند دستگاه خط‌کش برش، دستگاه تسمه‌کش و دایکات. یکی از پرکاربردترین آن‌ها، دستگاه کاغذ سازی چاپ فلکسو است که امروزه به فناوری مهمی در صنعت چاپ لیبل تبدیل شده است و به بهینه‌سازی کیفیت، بهره‌وری و انعطاف‌پذیری کمک می‌کند. چاپ فلکسو یک فناوری جدید نیست، بلکه با نوآوری‌های متعدد به طور قابل توجهی تکامل یافته است. این پیشرفت‌ها همچنان آن را به یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای تولید سفارش‌های بزرگ از برچسب‌های سفارشی با کیفیت و سرعت‌ بالا تبدیل می‌کند.

اما چاپ فلکسو چیست و چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله، دستگاه چاپ فلکسو را معرفی خواهیم کرد. امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا تصمیم مطمئن‌تری در مورد بهترین روش چاپ برای کسب و کار خود بگیرید.

دستگاه کاغذ سازی چاپ فلکسو

چاپ فلکسو، تکنیکی است که از یک صفحه چاپی انعطاف‌پذیر استفاده می‌کند. درگذشته این صفحات چاپی از لاستیک ساخته می‌شدند اما امروزه کسب وکارها از صفحات چاپ فتوپلیمر انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند. صفحات در اطراف سیلندرها روی یک پرس پیچیده می‌شوند. صفحات جوهری دارای یک تصویر برجسته هستند و با سرعت بالا می‌چرخند تا جوهر را از طریق سوراخ‌های کوچک از رول آنیلوکس به زیرلایه‌ها منتقل کنند. هر رنگ به یک صفحه چاپ متفاوت نیاز دارد.

دستگاه کاغذ سازی چاپ فلکسو منحصر به فرد است. زیرا به خوبی با مواد مختلف سازگار است و می‌تواند از طیف وسیع‌تری از جوهرها مانند آب استفاده کند. از آن‌جایی‌ که این نوع چاپ پایدار و قابل انطباق است، تقریباً روی هر نوع بستری مانند کاغذ، پلاستیک و فلز قابل چاپ است.

اجزای دستگاه چاپ فلکسو

 آنیلوکس

آنیلوکس، سیلندری است که روی پرس فلکسو قرار دارد که جوهر را برای چاپ می‌گیرد. اگر با دقت به آنیلوکس زیر میکروسکوپ نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که آنیلوکس از تعداد بسیار زیادی سلول کوچک برای برداشت جوهر تشکیل شده است. شکل‌های مختلف سلول، جوهرهای متفاوتی را می‌گیرند. برخی از اشکال رایج سلول عبارتند از شش ضلعی، چهار گوش، خط و کانال. عمق سلول نیز به اشکال مختلف مانند هرم تیز، هرم مسطح، یا هرم مسطح با برش مستقیم وجود دارد.

دستگاه کاغذ سازی

صفحات

صفحه یکی از ویژگی‌های متمایزکننده دستگاه کاغذ سازی پرس فلکسو است که این صفحات از فوتوپلیمر ساخته شده‌اند. صفحه فلکسو، جایی است که طراحی چاپ انجام می‌شود (مشابه مفهوم تمبر یا لترپرس). همانطور که صفحه روی استوانه صفحه می‌چرخد، برجستگی روی صفحه فلکسو، جوهر را از آنیلوکس می‌گیرد و سپس آن را روی زیرلایه یا مواد چاپ شده منتقل می‌کند.

جوهر

جوهر فلکسو به طور کلی دارای سه مشخصه مختلف است که شامل جوهر مبتنی بر آب، مبتنی بر حلال یا UV / UV-LED می‌شود. جوهرهای فلکسو باید سریع خشک شوند تا با سرعت مکانیکی پرس فلکسو مطابقت داشته باشد. نگهداری جوهر در حالت کنترل شده، فرآیندی پیچیده و زمان‌بر است. به همین دلیل است که بسیاری از تولیدکنندگان چاپ فلکسو سیستم کنترل خودکار جوهر را به دستگاه چاپ فلکسو معرفی می‌کنند.

بسترها

پرس فلکسو می‌تواند بر روی زیرلایه‌ها یا مواد مختلف چاپ کند. این شامل بسترهایی مانند کاغذ، کارتن و مقوا می‌شود. زیرلایه به شکل رول وارد دستگاه کاغذ سازی پرس فلکسو می‌شود. هنگام حرکت در واحدهای چاپ و خشک کردن، کشش بستر باید با دقت کنترل شود. قابلیت تنظیم کشش دقیق زیرلایه باعث ایجاد تفاوت در کیفیت چاپ می‌شود. این یک نقطه مبدل برای پرس فلکسو عالی و پرس فلکسو متوسط ​​است.

انواع پرس فلکسو

  • پرس فلکسو ماهواره‌ای CI

ویژگی‌های پرس فلکسو ماهواره‌ای CI در سیستم قالب‌گیری آن است. CI مخفف معنای مرکزی است. درام مرکزی CI یک درام مدور بزرگ در مرکز عرشه‌های چاپ است. هر عرشه چاپ CI، فشار هر صفحه چاپ را در برابر درام مرکزی CI برای فشار چاپ مورد نیاز خود احاطه می‌کند. در طول پروسه چاپ، بستر روی درام مرکزی CI قرار می‌گیرد. این نوع مکانیزم طراحی، دستگاه چاپ فلکسو CI را به استحکام بیشتری قادر می‌سازد و همچنین سبب می‌شود کنترل بهتری بر کشش زیرلایه داشته باشد. بنابراین، امکان چاپ بهتر و سرعت چاپ بالا را فراهم می‌کند.

  • پرس فلکسو درون خطی

چاپ فلکسو گاهی اوقات برای کارایی بیشتر با سایر فرآیندهای درون خطی ادغام می‌شود. به عنوان مثال، همراه با فرآیندهایی مانند پوشش، لمینیت، برش قالب، برجسته سازی، برش، ورق سازی. این  دستگاه کاغذ سازی پرس درون خطی برای تولید محصولاتی بکار برده می‌شود که به حداکثر سرعت چاپ نیاز ندارند و امکان کنترل ثبت چاپ ضعیف‌تر را فراهم می‌کنند. از طرفی، نیاز به کیفیت چاپ چندان بالا هم‌ نیست.

  • پرس فلکسو پشته‌ای

پرس فلکسو پشته‌ای مشابه پرس فلکسو CI است، اما به جای یک درام مرکزی CI در مرکز، یک غلتک قالب‌گیری مستقل در هر صفحه چاپ آن وجود دارد. اگر به دنبال بهترین کیفیت چاپ با حداکثر سرعت نباشید، پرس پشته‌ای انتخاب اقتصادی‌تری است. یکی از مزایای پرس فلکسو پشته‌ای توانایی آن برای انجام چاپ سطحی و چاپ معکوس در یک پاس است، زیرا دارای مجموعه مستقلی از غلتک‌های قالب‌گیری در هر عرشه است.

دستگاه کاغذ سازی

مزایای دستگاه کاغذ سازی چاپ فلکسو:

_ با سرعت بسیار بالا اجرا می‌شود و برای چاپ‌های طولانی بسیار مناسب است.

_  پرس فلکسو قابلیت چاپ بر روی انواع زیرلایه‌ها را دارد.

پرس فلکسو زمان راه اندازی کوتاه‌تری دارد، بنابراین در مقایسه با گراور (Gravure)، ضایعات را کاهش می‌دهد.

_ نیاز به کار اضافی و هزینه را از بین می‌برد.

_ یک فرآیند چاپ نسبتا ساده و کنترل شده، که به اپراتورهای ساده‌ای برای دستیابی به خروجی مطلوب نیاز دارد.

_ هزینه کم نگهداری و تجهیزات آن

معایب چاپ فلکسو:

_ قیمت صفحات دستگاه چاپ فلکسو در مقایسه با انواع دیگر صفحات نسبتاً بالا است. اما اگر به درستی از آن‌ها مراقبت شود، ماندگاری بیشتری دارند.

_ انجام تغییرات در نسخه‌های آن، زمان بر است.

_ دستگاه کاغذ سازی پرس فلکسو در مقایسه با چاپ دیجیتال برای کارهای کوتاه مدت کمتر مناسب است. زیرا زمان تنظیم کار و زمان آماده سازی صفحات بسیار طولانی‌تر و انعطاف‌پذیری کمتری دارد.

جمع بندی

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا تصویر واضحی از چیستی دستگاه چاپ فلکسو پیدا کنید. شرکت پارس کارتن روح نواز با سابقه طولانی در زمینه تولید ورق، کارتن و انواع کاغذ و همچنین تجهیزات مورد نیاز اعم از دستگاه چاپ فلکسو، تسمه‌کش و دایکات… آماده خدمت رسانی با بهترین کیفیت و به صرفه ترین قیمت و کوتاه ترین زمان ممکن به مشتریان گرامی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *