ورق سازی

شرکت ورق سازی

شرکت ورق سازی

مقدمه

امروزه جعبه‌های مقوایی، یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت بسته بندی محصولات در شرکت ورق سازی به شمار می‌آیند. وقتی به یک جعبه مقوایی نگاه می‌کنیم معمولاً در رنگ‌ها و بسته‌بندی‌های جذابی طراحی و چاپ شده‌اند. این محصولات با این نوع بسته بندی نه تنها قفسه‌ها را پر می‌کنند، بلکه در سراسر زنجیره تأمین نیز دیده می‌شوند. در این مقاله ما قصد داریم مراحل ساخت ورق در شرکت ورق سازی را مرحله به مرحله مورد بحث قرار ‌دهیم.

تاریخچه ورق سازی

مواد موجود در جعبه‌ها و ورق‌های موج‌دار بیش از 150 سال است که در صنعت بسته بندی استفاده می‌شود. این مواد که امروزه برای بسته بندی و حمل و نقل استفاده می‌شود تا اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900 هنوز به طور کامل توسعه نیافته بود. کارل دال، شیمیدان و مخترع سوئدی، در سال 1884 از تراشه‌های چوب برای تولید محصولی قوی به نام کاغذ کرافت استفاده کرد که در برابر پاره شدن مقاوم بود. در اوایل قرن بیستم، شرکت‌های ورق سازی به طور منظم آغاز به تولید کاغذ کرافت کردند. در ابتدا از کارتن‌های موج‌دار عمدتا برای بسته بندی اقلام شکننده مانند سرامیک، محصولات شیشه‌ای و موارد مشابه استفاده شده است. اما با گذشت زمان، در بسته بندی محصولات بیشتری مانند محصولات مزارع و … استفاده شد.

کاربرد ورق موج‌دار

ورق‌های موج‌دار تولید شده در شرکت‌ ورق سازی، به دلیل مقرون به صرفه بودن عمر طولانی، وزن کم، استحکام و دوام زیاد در حمل و نقل و ذخیره سازی از اهمیت زیادی برخوردارند.

از ورق کارتن‌های موج‌دار برای بسته بندی و ارسال بسیاری از محصولات مصرفی استفاده می‌کنند. مانند ابزارآلات، سخت افزارها، جعبه‌های پیتزا و ظروف برای محصولات پخته شده، خمیر دندان و غلات … اغلب در بسته بندی این محصولات از کارتن‌های موج‌دار که دارای یک روکش براق و موم مانند هستند و شامل آرم شرکت ، نام تجاری و گرافیک و .. هستند استفاده می‌شود.

شرکت ورق سازی

فرآیند تولید ورق موج‌دار

  • تولید کاغذ کرافت

در شرکت ورق‌سازی از کاغذ کرافت برای تولید کارتن موج‌دار استفاده می‌شود. کارتن‌هایی با کیفیت بالا که از چوب به دست می‌آیند. هنگامی که به ظروف محکم‌تری نیاز است، می‌توان آن‌ها را از کارتن های موج‌دار ساخت.

شرکت‌ ورق سازی به ترتیب کاغذ کرافت و کارتن موج‌دار را به طور جداگانه تولید می‌کند. برای تولید کاغذ کرافت، کارخانه‌ها از کاغذ بازیافتی، خاک اره و تراشه‌های چوب استفاده می‌کنند. که با استفاده از چسب، فشار و حرارت، رول‌هایی ازکرافت سنگین تولید می‌کنند.

درختان کاج مواد اولیه‌ای هستند که برای تولید کاغذ کرافت و کارتن‌های موج‌دار استفاده می‌شوند. بنابراین، بسیاری از شرکت‌های ورق سازی نه تنها کارخانه‌های کاغذ، بلکه بخش وسیعی از جنگل‌ها، که متشکل از صدها یا هزاران هکتار است را نیز در اختیار دارند.

در آسیاب‌ها، تنه‌های کاج را از پوست جدا و سپس به صورت تراشه‌های کوچک چوب درمی‌آورند. تراشه‌ها تحت یک فرآیند شیمیایی به نام فرآیند کرافت یا فرآیند سولفات قرار می‌گیرند. در این مرحله تراشه‌ها در محلولی قلیایی که عمدتاً از هیدروکسید سدیم ساخته شده است به خمیر فیبری تبدیل می‌شوند. سپس خمیر کاغذ در ماشین‌های فوردرینیه کم آب می‌شود و به کاغذ تبدیل می‌شوند.

در نهایت، کارخانجات کاغذ، رول‌های کاغذ کرافت را تولید و به شرکت‌ ورق سازی برای عمل موج‌دار کردن ورق‌ها ارسال می‌شوند.

شرکت ورق سازی

  • موجدار کردن

شرکت ورق سازی از دستگاه بزرگی به نام موج‌دار استفاده می‌کنند که می‌تواند 300 فوت طول داشته باشد تا کاغذهای کرافت را موج‌دار کند. ابتدا، این دستگاه‌ها کاغذ کرافت را در غلتک‌های پیش‌گرم‌کننده در فشار و رطوبت بالا نرم می‌کنند و تشکیل فلوت‌ها یا امواج را آسان‌تر می‌کنند. سپس قالب‌های موج‌داری را داخل مقوا فشار می‌دهند تا تخته فلوت شکل بگیرد.

سپس دو ایستگاه چسب فلوت را با استفاده از چسب مبتنی بر نشاسته ذرت به لایه‌های مسطح بیرونی می‌چسباند و یک قطعه کامل از کارتن موج‌دار را می‌سازند. پس از خشک شدن این مواد روی خمیرهای داغ و بخاردار، سطح آن ممکن است صاف و یا در برخی موارد با پوشش ضد آب و براق پوشانده شود.

  • برش

دستگاه موج‌دار عظیم، تخته فیبر پیوسته را به جعبه‌های خالی تقسیم می‌کند. ورق‌های بزرگ برای برش در اندازه‌های مختلف آماده می‌شوند. (بسیاری از دستگاه‌های موج‌دار که شرکت ورق سازی استفاده می‌کنند می‌تواند 500 فوت در دقیقه تخته فیبر موج‌دار تولید کنند.)

طرفین ورق‌های موج‌دار از لایه‌های زیر تشکیل شده‌اند: یک لایه داخلی، یک لایه میانی و یک لایه بیرونی. لایه میانی با قوس‌های موجی شکل فلوت شده است که به عنوان تکیه گاه برای مواد داخل جعبه عمل می‌کند.

سپس دستگاه‌های ورق سازی جعبه‌هایی را از این تخته فیبر موج‌دار تولید می‌کنند. که معمولاً در بسته‌های 20 تا 50 عددی یا بیشتر فروخته می‌شوند. برای صرفه‌جویی در فضا در طول حمل و نقل، جعبه‌های بسته بندی شده به جای مونتاژ به شکل جعبه به صورت تخت فروخته می‌شوند. این جعبه‌های فیبر بادوام توسط بسیاری از صنایع استفاده می‌شود.

شرکت ورق سازی

مزایا و معایب ورق کارتن‌های موج‌دار

  • قابل بازیافت هستند.
  • ارزان و سبک هستند.
  • بادوام و همه کاره هستند.
  • قابل اطمینان برای حمل کالا و محافظت از آنها در حمل و نقل هستند.
  • سطح ایده آلی را برای چاپ متن و گرافیک فراهم می‌کنند.

با این حال، کارتن‌های موج‌دار دارای معایبی نیز هستند:

از این ظروف نمی‌توان برای حمل اقلام سنگین‌تر استفاده کرد. حتی در برخی از صنایع که نگرانی‌های بهداشتی بسیار مهم است، مانند لوازم پزشکی و نگهداری مواد غذایی بیمارستانی، ترس از آلودگی ناشی از هجوم حشرات و جذب مایعات مانع از استفاده از کارتن‌های موجدار می‌شود.

جمع بندی

تولید محصولات با بسته بندی شیک، لوکس و باکیفیت یکی از مهم‌ترین اهداف و معیارهای شرکت ورق سازی محسوب می‌شود. شرکت پارس کارتن روح نواز به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های ورق سازی و تولید کننده بزرگ کارتن، قادر است در روز تعداد بی‌شماری کارتن مقاوم و باکیفیت برای بسته بندی محصولات شما تأمین کنندگان عزیز تولید کند. در این راستا شما می‌توانید کارتن های مورد نیاز خود را به صورت آنلاین مشاهده کنید و حتی خرید خورد را به صورت آنلاین انجام دهید.

2 دیدگاه در “شرکت ورق سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *