ورق سازی

صنعت ورق سازی

صنعت ورق سازی

ماده اولیه تولید ورق کارتن بسته بندی در صنعت ورق سازی ، کاغذ است. کاغذ بیشترین تاثیر را در کیفیت و قیمت ورق کارتن دارد. در این مقاله در باره این صنعت، پرکاربردترین نوع مقواها، انواع کنگره‌ها و حفظ محیط زیست بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مقاومت ورق

در صنعت ورق سازی این مورد باید به گونه‌ای باشد که مقابل هر ضربه، ترکیدگی و تحت فشار قرار داده شدن از آن حفاظت کند. در انتخاب ورق باید به نوع و نحوه استفاده از کارتن بسته بندی توجه کرد. زیرا این موارد از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

هنگام خرید ورق کارتن، حتما کاربرد کارتن بسته بندی را در نظر بگیرید. استقامت ورق و جعبه کارتنی به ضخامت ورق و نوع فلوتینگ وابسته است.

فلوت چیست؟

در صورتی که ورق‌ها موجی شکل و قوس‌دار باشند و جنس آنها از مقوا باشد، به اسم فلوت شناخته می‌شوند. ورق کارتن، شامل یک یا چند ورق از نوع کاغذ کنگره دار یا فلوتینگ می‌باشد. با استفاده از کاغذ فلوتینگ که می‌تواند در لایه میانی قرار گیرد. این امکان فراهم می‌شود تا استحکام ورق تا حد زیادی افزایش یابد.

کنگره‌ها در صنعت ورق سازی

در این صنعت، کنگره‌های متنوعی وجود دارند که خلاصه‌ای از آنها را شرح خواهیم داد:

فلوت نوع : A از ویژگی‌های کنگره می‌توان به ضربه گیر بودن آن اشاره کرد که بیشترین ضخامت را هم در بین هم دسته‌های خود دارد.

فلوت نوع : B در کارتن‌های بزرگ که برای بسته بندی و وسایل شکستنی استفاده می‌شوند، بکار برده می‌شود که بعد از نوع A و C در جایگاه دوم از نظر ضخامت قرار داده می‌شود.

فلوت نوع : C در جهان، حدود 80% از کارتن‌هایی که به منظور بسته بندی بکار برده می‌شوند از این نوع فلوت استفاده می‌کنند. این فلوت از نظر ضخامت در جایگاه دوم قرار دارد.

فلوت نوع : E در بسته بندی مواد غذایی مثل فست‌فود‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از لحاظ ضخامت هم حدودا یک چهارم فلوت C هست.

صنعت ورق سازی

مقوا چیست

مقوا در واقع یک ماده بسیار پرکاربرد در صنعت ورق سازی است. مقوا بسته به نیاز شما در شرکت‌های ورق سازی با سبک‌ها و انواع متنوعی وجود تولید می‌شود. بسته بندی یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های مقوا می‌باشد. انواع مختلف بسته بندی مقوایی را می‌توان با قدرت‌ها، وزن‌ها، عرض‌های مختلف تنظیم و مطابقت داد. بنابراین امکان استفاده از عملکردهای بی‌شمار این نوع فراهم می‌شود.

انواع پرکاربرد از مقوا در صنعت ورق سازی

یک لایه (یک رو)

مقوای یک لایه (یک رو)، از انوع بسته بندی مقوایی است که ممکن است زیاد با آن مواجه شده باشید. این در اصل مقوای راه راه است که قطعه‌ی دوم را در طرف مقابل لایه فلوت ندارد. این نوع بسته بندی اغلب برای جدا‌سازی کالاهایی که در یک جعبه قرار می‌گیرند مورد استفاده قرار می‌گیرد تا در طی حمل و نقل و جابه‌جایی با هم برخورد نکنند یا شکسته نشوند.

دولایه (دو رو)

این مقوا، همان مقوای راه راه معمولی می‌باشد که در انواع رایج بسته بندی مقوایی یافت می‌شود. دارای یک لایه فلوت در وسط دو دیوار صاف است. این عموما در جعبه‌ها بکار برده می‌شود، به دلیل آن که حتی با یک لایه فلوت باز هم می‌تواند کاملاً مستحکم باشد.

صنعت ورق سازی

سه‌لایه (سه رو)

این نوع خاص از بسته بندی مقوای راه راه، تنها برای کالاهای بسیار سنگین مثلاً قطعات خودرو یا لوازم خانگی بزرگ ضروری است.

حتی مقواهایی با چهار لایه، پنج لایه یا حتی بیشتر از فلوت، ما بین دو دیوار خارجی وجود دارد. با این حال، این نوع بسته بندی‌های مقوایی بسیار کمیاب هستند و حقیقتا تنها در شرایط خاص برای استحکام آنها استفاده می‌شود.

صنعت ورق سازی و محیط زیست

تعداد رو به افزایشی از مصرف کنندگان از شرکت‌های فعال در صنعت ورق سازی انتظار دارند که بسته بندی‌های خود را برای برندها و کالاها، به منظور حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، سازگار کنند. همچنین درست در بالای لیست اولویت‌های کاری آنها، کاهش استفاده از پلاستیک یا جایگزینی کامل پلاستیک با تولیدات‌ دیگر قرار داده شود.

علاوه بر انتخاب مواد، پارامترهای دیگر نیز اهمیت پیدا می‌کنند. از جمله مواردی مانند تولید، زنجیره تامین، مدیریت ضایعات، مفهوم انرژی و کاهش ردپای کربن، تا اطمینان حاصل شود که بسته بندی تولید شده واقعا سازگار با محیط زیست است.

طی سال‌های اخیر، صنعت ورق سازی در بخش‌های دولتی و خصوصی اقدامات بسیار تاثیر گذاری در جهت کاهش اثرات منفی تولیدات خود بر روی محیط زیست انجام داده است. این خود جای امیدواری دارد که در آینده با توجه به پیشرفت‌های محتمل در این صنعت، نرخ این اثرات منفی به نزدیک صفر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *