کاغذ سازی

قیمت کاغذ سازی

قیمت کاغذ سازی

کاغذ، مهم‌ترین عنصر در صنعت بسته بندی و کارتن سازی است. از این رو، قیمت کاغذ سازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. قیمت کاغذ، به عوامل متعددی بستگی دارد که در این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

یکی از کاربرد‌های مهم کاغذ، نقش آن در صنعت چاپ و کارتن سازی است. در اقتصاد امروز، بسته بندی تاثیرات زیادی بر فروش یک محصول دارد. چرا که با بهبود کیفیت بسته بندی و طراحی ظاهری و خلاقانه می‌توان تبلیغ مناسبی برای یک محصول ارائه داد. از این رو شرکت پارس کارتن روحنواز، می‌کوشد تا در این زمینه به موفقیت‌های بیشماری دست یابد.

کاغذ و روش‌های تهیه آن

امروزه، کاغذ به 2 روش تهیه می‌گردد که هر کدام از روش‌ها، قیمت کاغذ سازی متفاوتی دارند. در مقاله (کارخانه کارتن سازی در کرج) می‌توانید این 2 روش را به‌طور مفصل و کامل مطالعه کنید.

روش اول :

تهیه کاغذ از چوب درختان.

روش دوم :

تهیه کاغذ از مواد بازیافتی.

در روش اول، به کاغذی با کیفیت می‌رسیم که هزینه و قیمت تولید بالاتری نسبت به روش دوم دارد.

در هر دو روش، فرآیندهای شیمیایی خاصی بر خمیر کاغذ تولید شده اعمال می‌شود که در ادامه مقاله به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

قیمت کاغذ سازی

قیمت کاغذ سازی در انواع کاغذ

انواع کاغذ دارای گراماژ و اندازه‌های مختلف هستند. از این رو، کاغذ‌هایی که از مواد بازیافتی تولید شده و وزن کمی دارند، قیمت کمتری نسبت به سایر دارند. مثلا کاغذ روزنامه را می‌توان به عنوان ارزان‌ترین کاغذ از نظر قیمت دانست. از دیگر کاغذ‌ها با قیمت کاغذ سازی مناسب می‌شود به کاغذ تحریر اشاره کرد که در بازار به وفور یافت می‌شود. این نوع کاغذ در دو نوع ساده و رنگی تولید می‌شود.

یک نوع دیگر از کاغذ، کاغذ گلاسه است. کاغذ گلاسه دارای مقاومت بالا و سطحی بسیار هموار است. گلاسه بهترین و مرغوب‌ترین نوع از کاغذ است که بیشترین قیمت کاغذ سازی را به همراه دارد. جالب است بدانید با افزایش گراماژ، قیمت کاغذ گلاسه بیشتر هم می‌شود.

انواع دیگری از کاغذ نیز وجود دارند که تعیین قیمت  آن‌ها بسته به کاربرد، تیراژ، گراماژ و اندازه آن‌ها دارد. انواع دیگر کاغذ مانند : کاغذ افست، کاغذ تاپ وایت، کاغذ کرافت، کاغذ لاینر، کاغذ بالک و غیره.

قیمت کاغذ سازی

تکنولوژی کاغذ سازی، عاملی مهم بر قیمت

استفاده از تکنولوژی‌های جدید کاغذ سازی و استفاده از مواد اولیه مرغوب مانند مواد پایه استیل ضد زنگ می‌تواند کاغذی با کیفیت و قیمت کاغذ سازی بالاتر به همراه داشته باشد.

در کارخانه کاغذ سازی، تجهیزات به چندین دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از: تجهیزات آماده سازی خمیر کاغذ، تجهیزات رقیق سازی، تجهیزات تولید خمیر از مواد بازیافتی، پمپ‌های وکیوم و غیره.

بروزرسانی تجهیزات کاغذ سازی، کیفیت و قیمت کاغذ سازی بالاتری را نسبت به نوع بی کیفیت به همراه دارد. استفاده از کاغذ با کیفیت موجب فروش بیشتر محصول در صنعت بسته بندی می‌شود که این امر می‌تواند هزینه بالای کاغذ سازی را توجیه کند.

مواد اولیه کاغذ سازی

آب :

دسترسی به منابع آب تمیز و عاری از زباله، در مراحل ساخت یک کاغذ با کیفیت و یکدست تاثیر زیادی دارد که می‌تواند عاملی بر قیمت کاغذ سازی باشد.

فیبر :

در صنعت کاغذ سازی، فیبر از دو روش به دست می‌آید که به آن‌ها اشاره شد. فیبر در گیاهان به دو صورت کوتاه و بلند وجود دارد. فیبر‌های کوتاه منابع مناسب‌تری برای کاغذ سازی هستند زیرا هنگام پرس و فشرده سازی، استحکام بالاتری نسبت به فیبر‌های بلند از خود نشان می‌دهند و کاغذی با کیفیت‌تر به دست می‌آید.

فرآیند کاغذ سازی، یک فرآیند شیمیایی است. پس از تهیه آب و فیبر، مواد شیمیایی مختلفی (سود سوز آور، آهک هیدراته، سولفات آلومینیوم و غیره)  به آن‌ها اضافه می‌شود تا لیگنین و سایر ترکیبات زائد فیبر را از بین ببرد.

برای تولید کاغذ‌های مرغوب‌تر مانند کاغذ گلاسه، از خاک چینی و دمای بالا استفاده می‌شود تا استحکام کاغذ را بهبود ببخشند که این مراحل باعث افزایش قیمت کاغذ می‌شود.

قیمت کاغذ سازی

صنعت کاغذ سازی در ایران

صنعت کاغذ سازی از قدمت زیادی در کشور برخوردار است. امروزه به دلیل واردات مواد اولیه و طرح‌های محدودکننده سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیز، که موجب کاهش استفاده از چوب درختان می‌شود، با کاهش مواد اولیه و افزایش قیمت کاغذ سازی رو به رو هستیم.

از طرفی با تغییر ذائقه مردم و استفاده از کاغذ‌های لوکس خارجی، حجم واردات افزایش یافته و این می‌تواند به ضرر صنعت کاغذ سازی در ایران باشد.

در سال‌های اخیر فرصتی جهت تولید مواد اولیه ایرانی در کشور ایجاد شد که می‌تواند باعث کاهش قیمت و افزایش اشتغال زایی شود. عدم وابستگی به واردات مواد اولیه کاغذ سازی، گام بسیار بزرگی در صنعت کاغذ سازی ایران خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *