ورق سازی

ماشین آلات ورق سازی

ماشین آلات ورق سازی

ماشین‌ آلات ورق سازی ، بهترین تعریف به عنوان مجموعه‌ای از ماشین آلاتی است که طراحی شده اند تا سه، پنج یا هفت ورق را در یک فرآیند پیوسته، گرد هم آورند. سپس یک تخته دیواری تک، دو یا سه جداره را تشکیل دهند. جعبه‌های راه راه یکی از جنبه‌های رایج در زندگی روزمره هستند که شرایطی آسان را برای بسته بندی محصولات فراهم می‌کنند.

جعبه‌های راه راه

مقوای راه راه به طور گسترده در بسته بندی کالاهای صنعتی و مصرفی استفاده می‌شود. جعبه‌های راه راه به واسطه ماشین آلات ورق سازی ، با کیفیت مناسب در کارخانه‌های ورق سازی ساخته می‌شوند. عموماً صنایعی که محصولات آن‌ها در زمینه لوازم آرایشی، صابون، قطعات خودرو، ظروف، داروسازی، بیسکویت و … است، از این نوع جعبه‌ها استفاده می‌کنند.

تجهیزات و سیستم‌های مختلفی در ماشین آلات ورق سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بخشی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ماشین موج‌دار
 • غلتک و تسمه نقاله
 • دستگاه چسب پوشه اتوماتیک
 • ماشین سیم پیچ درام
 • ماشین رول ورق
 • دستگاه پرس غلتکی
 • دستگاه رول سیم
 • دستگاه نورد نمدی

ماشین آلات ورق سازی

ماشین موج‌دار

ماشین موج‌دار دارای 3 مرحله کلیدی می‌باشد:

 • موج دار کردن فلوت‌ها و چسباندن به یک آستر
 • چسباندن آستر بیرونی برای ایجاد یک تخته سفت و سخت
 • برش تخته به اندازه دلخواه

غلتک و تسمه نقاله

این غلتک‌ها را می‌توان در حمل و نقل پالت و نوار نقاله غلتکی گرانشی، در صنایع شیمیایی و مواد غذایی و غیره استفاده کرد.

دستگاه چسب پوشه اتوماتیک

این نوع تجهیزات در ماشین آلات ورق سازی ، برای تولید فله مناسب می‌باشند که بسیار مقاوم هستند. همچنین برای مهر زنی نیز استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های دستگاه چسب پوشه اتوماتیک:

 • واحد گرمایش و عادی سازی از طریق فن‌ها
 • واحد خشک کننده جداگانه، که می‌تواند زمان بیشتری برای خشک کردن ورق ارائه دهد
 • طول دستگاه به طور کلی 6 متر می‌باشد

این دستگاه، یکی از ماشین آلات ورق سازی با کارکرد آسان است که برای چسباندن انواع ورق و مقوای راه راه مناسب می‌باشد. مقدار ایده آل چسب نیز 260 میلی متر می‌باشد. این یک دستگاه عالی برای کارخانه‌ها می‌باشد و بهترین شرکت‌های ورق سازی از این دستگاه استفاده می‌کنند.

ماشین آلات ورق سازی

ماشین سیم پیچ درام

از ویژگی‌های این ماشین می‌توان به امکان تنظیم کردن 15 متر طول، 1.3 متر قطر و توانایی بلند کردن 15 تن را اشاره کرد.

ماشین رول ورق

از دیگر دستگاه‌های ورق سازی می‌توان به ماشین رول ورق اشاره کرد که از آن در بخش شکل دهی استفاده می‌شود.

دستگاه پرس غلتکی

در این دستگاه، از رول‌های پرس برای پرس کردن ورق استفاده می‌شود.

دستگاه رول سیم

در این دستگاه، از رول‌های سیم برای شکل دهی استفاده می‌شود.

دستگاه نورد نمدی

دو نوع دستگاه نورد نمدی وجود دارد: مرطوب و خشک. رول‌های نمدی مرطوب در بخش پرس استفاده می‌شوند. در حالی که رول‌های نمدی خشک در بخش رنگرزی استفاده می‌شوند.

ماشین آلات ورق سازی

فرآیند تولید کارتن راه راه، با استفاده از ماشین آلات ورق سازی

مواد اولیه برای مقوای موجدار در درجات خاصی به نام لاینربورد و محیط موجدار یا فلوتینگ تولید می‌شوند. سطح مقوای راه راه آستری می‌باشد که مقاومت و استحکام بیشتری در برابر پارگی دارد. محیط موجدار یا فلوتینگ به کاغذی گفته می‌شود که در سینگل فیس (Single face) موجدار می‌شود که استحکام تاشو و مقاومت فشاری بیشتری دارد. با دو تخته آستری و یک محیط راه راه می‌توان مقوای موجدار 3 لایه را به وسیله چسب به هم چسباند که روی نوک فلوت‌های راه راه، اعمال می‌شوند. این چسب معمولاً از نشاسته ساخته می‌شود که رایج‌ترین آن ذرت است.

دستگاه‌های موج‌دار (راه راه) مجموعه‌ای از ماشین‌های خطی می‌‌باشند که می‌توانند سه، پنج یا هفت ورق کاغذ را با توجه به فرایند‌هایی که دستگاه موج‌دار در ورق سازی انجام می‌دهد به مقواهای یک، دو یا سه جداره تبدیل کند. فرآیند تولید مقوای راه راه را می‌توان در فرآیند مستمر انجام داد.

قرقره‌های کاغذ (Paper Pulleys) با استفاده از ماشین آلات ورق سازی سینگل فیسر (دستگاه ساخت کاغذ راه راه)، تغذیه می‌شوند و با بخار حرارتی تهویه می‌شوند. در مرحله بعد نشاسته به نوک فلوت‌ها زده می‌شود. سپس آستر داخلی به آن‌ها چسبانده شده و محیط موجدار و لاینر از تک چهره با هم خارج می‌شوند که به آن تار تک چهره می‌گویند. از تک چهره، تار تک وجهی وارد صفحه دوتایی می‌شود که در آنجا با آستر بیرونی برخورد می‌کند و مقوای موجدار 3 لایه را تشکیل می‌دهد. در نهایت بعد از دابل فیسر (Double facer)، از طریق اسلیتر (شکافنده) و دستگاه برش، روی هم قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *