کارتن سازی

ماشین آلات کارتن سازی

ماشین آلات کارتن سازی

 اصول اولیه

یک جعبه مقوایی اساساً از یک شیار  (ساخته شده از کاغذ بازیافتی) ساخته شده. این شیارها بین دو آستر قرار گرفته است. در حال حاضر بسیار متداول است که این آسترها از بخش قابل توجهی از محتوای بازیافتی نیز تشکیل شده باشند که از مقوای قدیمی یا سایر منابع کاغذ دست دوم تهیه می‌شود. با این حال همچنان در بهترین شرکت‌های کارتن سازی، برای تولید جعبه‌هایی با کیفیت بالا با استفاده از ماشین آلات کارتن سازی ، از کرافت استفاده می‌شود.

درختان

هنگام تولید جعبه‌ها، ما در مورد دو نوع مختلف آستر صحبت می‌‌کنیم. این آستر ماده‌ای است که در بالا و زیر شیار قرار می‌گیرد و یک تخته موجدار ایجاد می‌کند. به طور معمول، جعبه‌های مقوایی، دارای پوشش داخلی کاغذ آزمایشی و بیرونی کاغذ کرافت هستند. این به این دلیل است که کرافت کیفیت بهتری در آزمایش و روکش صاف‌تری دارد. به طوری که می‌توان به راحتی روی آن چاپ کرد. یکی از مزایای استفاده از کاغذ کرافت، مقاوم بودن آن در برابر نفوذ آب است. به این دلیل از آن برای قسمت بیرونی استفاده می‌شود.

برای به دست آوردن این روکش صاف کاغذ کرافت، باید از درختانی استفاده شود که چوب نرمی دارند و معمولاً دارای الیاف بلند هستند. مانند کاج و صنوبر. بیشتر کاغذهایی که در اروپا توسط ماشین آلات کارتن سازی تولید می‌شوند برای یک شرکت سوئدی هستند که با توجه به سیاست‌های این شرکت به ازای هر درختی که برای تولید کاغذ قطع شود، دو نهال جدید کاشته می‌شود. این کار باعث می‌شود تا همزمان که مواد اولیه کاغذ از طبیعت تامین می‌شود، به محیط زیست هم آسیبی وارد نکند.

ماشین آلات کارتن سازی

مدل شیاری

مقوای شیاری، تکه‌ای از تخته مواج است که بین آسترها قرار می‌گیرد و به جعبه استحکام می‌بخشد و از ضربه و آسیب ضربه، محافظت می‌کند. برای ایجاد جلوه فلوت، رول‌های کاغذ به دستگاه غلتکی راه راه وارد می‌شوند. این فرآیند از قرن هجدهم وجود داشته است و در ابتدا برای افزودن رفل به پیراهن‌ها و کلاه‌ها استفاده می‌شد.

فرآیند تولید

مرحله 1

اکنون که عناصر کلیدی را برای ایجاد یک کارتن راه راه مشخص کرده‌ایم، تنها کاری که باید انجام شود این است که همه آنها را به هم بچسبانیم. بعد از اینکه کاغذ، از دستگاه راه راه کننده عبور کرد، بر روی کاغذها بخار آب داغ پاشیده می‌شود تا بافت نرمی پیدا کنند و به راحتی پرس شوند. سپس در مرحله بعد یک غلتک طرف دیگر شیار را می‌چسباند.

مرحله 2

سپس دو آستر توسط ماشین آلات کارتن سازی  به تخته چسبانده می‌شوند. بعد از آن هر طرف مقوا را با یک اره مدور برش داده تا تخته دو طرف صاف باشد. سپس دستگاه موجدار، بسته به اندازه جعبه، تخته را تا 9 بار برش می‌دهد. این توسط راهنمای FEFCO تعیین می‌شود.

مرحله 3

وقتی که کنده‌ها بریده شده‌اند، دستگاه شیاردار، کنده‌ها را به صورت چیپس جدا می‌کند و آنها را روی هم می‌چیند تا لایه‌هایی که آماده وارد شدن به ماشین اصلاح هستد را بسته بندی کند. وظیفه دستگاه صاف کننده این است که به طور دقیق جوانب «مرتبط» طراحی تخته مانند دسته‌ها و فلپ‌ها را برش دهد. این دستگاه دارای تیغه‌های تیز و لاستیکی است تا خطوطی که نیاز به نمره گذاری دارند بریده نشوند. یک فرآیند قدیمی‌تر برای این کار، استفاده از دای‌کاتر است. به این شکل که طرح روی یک «مهر» بزرگ گذاشته شده و از تخته بریده می‌شود.

ماشین آلات کارتن سازی

مرحله 4

بعد از این مرحله به کمک دستگاه‌های خم کن، جعبه‌های تولیدی را در امتداد خطوط مشخص شده تا می‌کنند و نقاط اتصال جعبه‌ها را چسب می‌زنند. چسب مایع، رایج‌ترین چسبی است که برای جعبه‌ها استفاده می‌شود. این چسب بسیار بهداشتی‌ است چرا که برای صنایعی مانند مواد غذایی مهم است. دوخت را می‌توان به عنوان پایه‌های اصلی استفاده کرد، اما اینها گزینه‌های گران‌تری هستند و عمدتاً فقط برای جعبه‌های سنگین استفاده می‌شوند که نیاز به دوخت دارند.

مرحله 5

در آخرین مرحله‌، ماشین آلات کارتن سازی ، تکه کاغذهای اضافه را برای بازیافت جمع آوری می‌کنند تا با استفاده از این امر، کارتن و سایر محصولات کاغذی بیشتری تولید شود. همچنین باعث سازگاری تولید با محیط زیست می‌شود.

کنترل کیفیت

در شرکت‌های کارتن سازی، کنترل کیفیت با تامین‌کنندگان کاغذ کرافت که از آن برای ساخت مقوای راه راه استفاده می‌کنند، آغاز می‌شود. کاغذ کرافت باید صاف و محکم باشد. پس از عبور کاغذ موج‌دار و تبدیل شدن به جعبه‌های خالی، تک تک کاغذها از پشته بیرون کشیده شده و آزمایش می‌شوند. تست کاب، رطوبت را در لاینر و محیط اندازه‌گیری می‌کند. استحکام چسب، مقاومت در برابر ترکیدگی، فشار و آزمایش‌های ابعادی بسیار دقیق، کیفیت فرآیند تولید را تعیین می‌کند.

تست Warp مسطح بودن جعبه خالی را تعیین کرده و تضمین می‌کند که هر قسمت خالی از طریق ماشین‌های فلکسو به راحتی حرکت می‌کند. همانطور که کارگران ماهر دسته‌هایی از جعبه‌های خالی را از طریق دستگاه‌های فلکسو اجرا می‌کنند، جعبه‌های جداگانه کشیده و بازرسی می‌شوند. پیرایش، برش و نمره گذاری باید صحیح باشد و هیچ آسیبی به مقوا مجاز نیست. همچنین لایه‌های مختلف جوهر رنگی مورد استفاده در چاپ رنگی باید کاملاً در یک راستا باشند.

ماشین آلات کارتن سازی

آینده

در آینده با پیشرفت ماشین آلات کارتن سازی، ظروف راه راه با استفاده از کاغذ کرافت تولید شده از بسته بندی‌های بازیافتی به جای درختان، ساخته می‌شوند. بازیافت و سایر فرآیندهای سازگار با محیط زیست، همچنان در آینده مقوای راه راه اهمیت خود را افزایش خواهند داد. امروزه جوهرهای مبتنی بر روغن سویا و موم‌های زیست تخریب پذیر و سایر پوشش‌ها شروع به استفاده در تولید ظروف کرده‌اند. شرکت‌های بسته‌بندی پیشرو در حال حاضر کارخانه‌های کاغذسازی را راه‌اندازی می‌کنند که کاغذ کرافت تازه و تمیز را با جوهرزدایی و خمیر کردن ظروف استفاده شده می‌سازند.

انواع ماشین آلات کارتن سازی

  1. دستگاه ورق سازی
  2. دستگاه خط کش بر
  3. دستگاه دایکات
  4. دستگاه چاک از نوع دستی
  5. دستگاه لب چسب کارتن
  6. دستگاه تسمه کش
  7. دستگاه منگنه کارتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *