کاغذ سازی

ماشین آلات کاغذ سازی

ماشین آلات کاغذ سازی

تاریخچه کاغذ

چه کسی کاغذ را اختراع کرد؟

تئوری‌های زیادی در مورد اینکه چه کسی و چه زمانی کاغذ را اختراع کرد وجود دارد، اما باور‌ها بر این است که یک نجیب زاده چینی به نام تسای لون در حدود سال 105 بعد از میلاد مخترع آن بوده است. شایعه شده بود که او از زنبورهایی که الیاف را به هم می‌بافته‌اند الهام گرفته بود، که باعث شد خودش این موضوع را  آزمایش کند. اگرچه او اولین کسی نبود که یک بستر الیافی ایجاد کرد، اما با ایجاد روشی مستند برای هنر کاغذسازی به او اعتبار داده می‌شود.به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی  ماشین آلات کاغذ سازی مختلفی وارد صنعت کاغذ سازی شد و تولید کاغذ را سهولت بخشید.

کاغذ چگونه ساخته می‌شود؟

کاغذ در دو مرحله ساخته می‌شود:

-1 الیاف سلولزی از منابع مختلفی استخراج و به خمیر تبدیل می‌شوند.

2- خمیر را با آب ترکیب کرده و روی یکی از ماشین آلات کاغذ سازی قرار می‌دهند و سپس در آنجا صاف و خشک کرده تا به صورت ورقه و رول برش دهند.

خمیر کاغذ از کجا می‌آید؟

گیاهان جنگلی

اکثر کاغذها از گیاهان جنگلی، معمولا از درختان ساخته می‌شوند. درختانی که کاغذ از آن‌ها تولید می‌شوند عبارتند از:

در اغلب موارد از بهترین قسمت‌های این درختان برای ساخت و ساز استفاده می‌شود و از قسمت‌های با کیفیت کمتر در تولید خمیر کاغذ استفاده می‌شود.

ماشین آلات کاغذ سازی

پنبه و سایر الیاف طبیعی

از الیاف طبیعی مانند پنبه، در برخی موارد استفاده می‌شود. زیرا الیاف آن بسیار قوی است. این باعث می‌شود برای اسنادی که ممکن است نیاز به بایگانی داشته باشند، گزینه‌ای عالی باشد. این قدرت، همراه با احساس منحصر به فرد آن، دلیل محبوبیت کاغذ پنبه‌ای برای سربرگ و سایر محصولات ثابت شرکتی است.

خمیر کاغذ چگونه ساخته می‌شود؟

علاوه بر اینکه  الیاف زیادی در بالا ذکر شد، محصولات جنگلی (الوارهای درختان) بیشترین منبع الیاف، در خمیر کاغذ هستند. سه جزء اصلی وجود دارد که برای تهیه خمیر با استفاده از ماشین آلات کاغذ سازی باید همه آن‌ها را از هم جدا کرد.

  • پوست درخت
  • فیبر
  • لیگنین

پوست درخت از الیاف چوب که توسط لیگنین در کنار هم نگه داشته شده‌اند محافظت می‌کند. فرآیند استخراج الیاف با استفاده از یک فرآیند شیمیایی یا مکانیکی انجام می‌شود.

ماشین آلات کاغذ سازی چگونه کار می‌کنند؟

ماشین آلات کاغذ سازی از چهار بخش اصلی تشکیل شده‌اند که عبارتند از:

  • پایان رطوبت
  • بخش پرس مرطوب
  • بخش خشک کن
  • بخش صاف کننده

هدف اصلی گرفتن الیاف مرطوب، فشار دادن آن‌ها به هم، خشک و سپس صاف کردن آن‌ها است.

ماشین آلات کاغذ سازس

در اینجا جزئیات بیشتری در مورد هر یک از این مراحل وجود دارد:

پایان رطوبت

در ماشین آلات کاغذ سازی ، پالپ با آب و همچنین پرکننده‌ها و مواد افزودنی اضافی مخلوط می‌شود و سپس روی یک تسمه پمپ می‌شود. این کمربند معمولاً از شبکه‌ای ساخته می‌شود که همه الیاف را تشویق می‌کند تا در یک جهت حرکت کنند. کاغذ نیز مانند چوب دارای جهت دانه بندی است. جهت الیاف روی این کمربند، جهت “دانه بندی” کاغذ را دیکته می‌کند.

بخش پرس مرطوب

در  بخش “پرس مرطوب” دستگاه‌های کاغذ سازی، خمیر از تسمه مشبک روی یک تسمه نمدی حرکت می‌کند. لازم به ذکر است که نمد قبلاً از پشم ساخته می‌شد، اما در عصر حاضر از مواد مصنوعی ساخته می‌شود. خمیر از طریق یک سری غلتک‌های فشار بالا که برای فشار دادن مایع به داخل نمد طراحی شده‌اند حرکت می‌کند.

همانطور که نمد می‌چرخد، از ایستگاه خشک کردن خود عبور می‌کند تا رطوبت را از بین ببرد.

بخش خشک کن

هنگامی که خمیر کاغذ وارد بخش “خشک کن” می‌شود، شروع به شکل گیری کاغذ می‌کند. این قسمت از دستگاه تار کاغذ را با استفاده از یک سری غلتک گرم می‌بافد. از تسمه‌های نمدی نیز در این قسمت از دستگاه استفاده می‌شود تا رطوبت کاغذ را به حدی برساند.

بخش صاف کننده

آخرین قسمت از ماشین آلات کاغذ سازی، بخش “صاف کننده ” نامیده می‌شود.در این مرحله از غلتک‌هایی استفاده می‌کنند که در مقابل یکدیگر نصب شده‌اند تا روی کاغذ فشار آورده و یک روکش صاف ایجاد کنند. هر چه تعداد این غلتک‌ها بیشتر باشد، کاغذ صاف‌تر می‌شود.

کارخانه‌های کاغذسازی چگونه کاغذ را براق می‌کنند؟

روش‌های مختلفی برای براق کردن انواع کاغذ وجود دارد. که عبارتند از سوپرکلندرینگ و پوشش. از سوپرکلندرینگ‌ها برای افزودن براقیت به کاغذهای ارزان‌تر استفاده می‌شود، در حالی که از پوشش‌ها برای افزودن روشنایی و درخشندگی به مواد با کیفیت بالاتر استفاده می‌شود.

ماشین آلات کاغذ سازی

کاغذ پوشش داده شده چگونه روکش می‌شود؟

خاک رس چینی و همچنین مواد مصنوعی اغلب به کاغذها اضافه می‌شوند تا آنها را براق کنند. این عمل بین بخش “پرس مرطوب” و “خشک کردن” انجام می‌شود.

همه پوشش‌ها براقیت را اضافه نمی‌کنند. پوشش‌ها همچنین به کاغذها این امکان را می‌دهند که در فرآیندهای مختلف تولید، مقاومت در برابر رطوبت و بسیاری از سناریوهای دیگر استفاده شوند.

کاغذ ابر صاف چیست؟

بخش نهایی در ماشین آلات کاغذ سازی بخش «صاف کننده» است. اینجا بخشی است که کاغذ از یک سری غلتک عبور کرده و فشرده می‌شود تا کاملا صاف شود. چیزی که یک کاغذ را کاملا صاف می‌کند، یک سری غلتک‌های کرومی است که سریعتر از حرکت کاغذ می‌چرخند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *