ورق سازی

واحد ورق سازی

واحد ورق سازی

مقوا

امروزه اکثر محصولاتی که خریداری می‌کنیم با جعبه‌های مقوایی بسته بندی شده‌اند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که این جعبه‌های مقوایی چگونه تولید می‌شوند؟ یا مواد تشکیل دهنده آن‌ها چه چیزهایی هستند؟ اصلا در شرکت‌های ورق سازی چه فرآیندی طی می‌شود؟ هدف پارس کارتن روح‌نواز از نوشتن این مقاله آن است که یک دیدگاه جامع از این ماده پر استفاده به همراه مراحل ساخت آن در واحد ورق سازی و مزایای آن به شما ارائه دهد.

توسعه اولیه مقوا

با وجود سردرگمی در مورد ملیت (اعم از سوئدی یا آلمانی)، شیمیدانی به نام کارل، فرآیند خمیر کردن چوب را توسعه داد. که بعدها در فرآیند ساخت کاغذ مورد استفاده قرار گرفت. او این توسعه را «فرایند کرافت» نامید، اصطلاحی که هنوز در روزگار کنونی پابرجاست.

کاغذ کرافت که گاهی اوقات به اشتباه به آن “کاغذ کاردستی” میگویند، از کلمه آلمانی کرافت به معنای “استحکام” گرفته شده است. کرافت به نوع خاصی از فرآیند خمیرسازی در واحد ورق سازی اشاره دارد که کاغذ قوی را تولید می‌کند.

کرافت می‌تواند از انواع چوب و غیرچوب برای تولید استفاده کند. از جمله کاج رزینی، بامبو و پسماندهای کشاورزی. محصولات کاغذ کرافت به دلیل ضخامت، استحکام، درشت بودن، مقاوم در برابر پارگی و حاوی الیاف با جهت گیری بالا، شناخته می‌شوند. کاغذ کرافت، در سال 1879 توسط Carl F. Dahl توسعه یافت و پنج سال بعد اولین شرکت تولید کاغذ کرافت خود را در سوئد در سال 1890 افتتاح کرد. این کاغذ کابردهای زیادی دارد از جمله بسته بندی مواد غذایی، الگو طراحی برای خیاطی، بسته بندی میوه و…

خمیر کاغذ چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

قبل از پرداختن به این جزئیات، اگر به دنبال درک بهتر خمیر کاغذ هستید، اولین نیاز این است که بدانید تولید در ابتدا از کجا شروع می‌شود.

واحد ورق سازی

آسیاب‌ها

بخش آسیاب خمیر کاغذ، یک مرکز صنعتی معمولاً بزرگ در واحد ورق سازی است که چوب، خرده‌های چوب و سایر محصولات چوبی را با استفاده از کرافت یا فرآیندهای دیگر به خمیر تبدیل می‌کند.

مواد اولیه

در واحد ورق سازی ، مواد اولیه تولید کاغذ از الیاف گیاهان متفاوتی تامین می‌شود، اما کیفیت و استحکام این الیاف گیاهی در بین گونه‌های متفاوت، متغیر است. گیاهانی که چوب سختی دارند دارای الیاف گیاهی کوتاه تری هستند. کاغذ تولیدی از این الیاف ضعیف‌تر هستند اما همین امر باعث افزایش صافی و مات بودن این کاغذها می‌شود.

از طرف دیگر، درختان چوب نرم مانند کاج و صنوبر دارای الیاف طولانی‌تر و قوی‌تر هستند که باعث ایجاد استحکام در بسته بندی‌های راه راه می‌شود.

پالپ کاغذ علاوه بر اینکه از گیاهان تولید می‌شود، می‌تواند از بازیافت فراورده‌های چوبی که از ضایعات کارخانه‌ها بدست می‌آید هم تولید شود، این امر باعث سازگاری تولید کاغذ با محیط زیست نیز می‌شود.

واحد ورق سازی

اثرات زیست محیطی کاغذ

با توجه به اثرات زیست محیطی، بسیاری از محصولات در حال حاضر از کاغذ بازیافتی ساخته می‌شوند. این کاغذها خرد شده، سپس با همان فرآیند شیمیایی پردازش می‌شود تا کاغذ دوباره به خمیر تبدیل شود. این کاغذها هر بار که بازیافت می‌شوند، کیفیتشان کاهش می‌یابد.

خمیر به کاغذ

تولید کاغذ / مقوا

یک واحد ورق سازی ، می‌تواند دارای یک یا چند دستگاه ورق سازی باشد که این دستگاه‌ها می‌توانند انواع مختلف گرید ورق را بسازند.

قبل از اتمام مراحل تولید کاغذ و تولید کاغذ نهایی‌، خمیر کاغذ مرحله‌ی “کوبیدن” را می گذراند. در این مرحله خمیر کاغذ توسط دستگاه کوبنده در یک وان بزرگ، فشرده و کوبیده می‌شود.

برای اینکه پالپ کاغذ به کاغذ تبدیل شود، پالپ به یک دستگاه اتوماتیک بزرگ که اغلب فودرنیه است، وارد می‌شود. این دستگاه یک تسمه متحرک دارد که خمیر بر روی آن فشرده می‌شود تا آب آن خالی شود. این در حالی است که یک دستگاه مکش زیر آن، آب اضافی را تخلیه می‌کند.

در مرحله بعد، کاغذ ساخته شده میان غلتک‌های پشمی و نمدی پرس می‌شود. سپس از چند سیلندر داغ شده با بخار آب عبور می‌کند تا آب باقیمانده در کاغذ خارج شود.

در مرحله آخر، کاغذ تولید شده  با استفاده از مقوای موجدار روی چرخ‌ پیچیده می‌شود و فرآیند تولید کاغذ به پایان می‌رسد.

کاغذی که برای مصارف دیگر در واحد ورق سازی تولید می‌شود ممکن است تا زمان تکمیل مراحل دیگری را طی کند. برخی از این مراحل شامل افزودن پوشش، سیم پیچی و کلندرینگ (صاف کردن سطح) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *