ورق سازی

ورق سازی در کرج

ورق سازی در کرج

مقدمه

در دنیای بسته بندی و صنعت ورق سازی در کرج ، بسیاری از مردم در مورد انواع مختلف جعبه یا کارتن و اصطلاحاتی که برای توصیف آن‌ها بکار برده می‌شود مانند کارتن‌های تاشو، جعبه‌های سفت و سخت، جعبه‌های مقوایی، جعبه‌های راه راه (موج‌دار) و … سردرگم هستند. شما بر اساس نیازهای مختلف خود به انواع بسته بندی مقوایی نیاز خواهید داشت.

در کاخانه‌های ورق سازی در کرج اساساً سه نوع رایج جعبه تولید می‌شود که همه‌ی آن‌ها از نوعی خمیر کاغذ با ضخامت‌های مختلف ساخته می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم 3 نوع رایج از جعبه‌ها‌ به همراه کاربردهایشان و همچنین فرآیند تولید جعبه راه راه (موج‌دار) را بررسی کنیم.

3 نوع رایج جعبه

 1. جعبه یا کارتن‌های تاشو

کارتن‌های تاشو که در کارخانه‌های ورق سازی در کرج تولید می‌شوند (که به آن‌ها کارتن مقوایی یا جعبه‌های مقوایی نیز گفته می‌شود) از رایج‌ترین انواع جعبه‌هایی هستند که در خرده فروشی‌ها می‌بینید. به عنوان مثال به یک جعبه غلات معمولی فکر کنید، آن یک کارتن تاشو است.

 1. جعبه‌های سفت و سخت

جعبه‌های سفت و سخت نسبت به کارتن‌های تاشو محکم‌تر و همچنین مانند آن‌ها جمع نمی‌شوند. آن‌ها اغلب، اما نه همیشه، برای محصولات رده بالاتر که دارای وزن سنگین‌تر و نیاز به پشتیبانی دارند استفاده می‌شوند.

 1. جعبه‌های راه راه (موج‌دار)

جعبه‌های موج‌دار به عنوان پرمصرف‌ترین نوع جعبه‌های کارتنی تولید شده، شرکت‌های ورق سازی در کرج هستند. که به آن‌ها تخته موج‌دار، تخته فیبر موج‌دار یا تخته ترکیبی نیز می‌گویند. از آن‌ها معمولاً به صورت جعبه‌های مقوایی قهوه‌ای رنگ یاد می‌شود. به عنوان مثال هنگام نقل مکان به خانه‌ی جدید از آن‌ها برای بسته‌بندی وسایل خود استفاده می‌کنتد.

تخته فیبرهای موج‌دار معمولا دارای سه لایه هستند. یک لایه موج‌دار که به آن فلوت گفته می‌شود و بین دو لایه صاف بیرونی (لاینر) قرار می‌گیرد. لایه فلوت شده، برای استحکام و مقاومت بیشتر جعبه موج‌دار بکار برده می‌‌شود.

این جعبه‌ها در تراکم و ضخامت‌های مختلف موجود می‌باشند که بسته به نیاز به صورت جعبه‌های دو جداره یا سه جداره نیز تولید می‌شود.

فرآیند تولید جعبه موج‌دار

 1. تأمین منابع

مواد خام در فرآیند ساخت ورق جعبه موج‌دار عمدتاً از الیاف سلولزی از خمیر چوب درختانی همچون‌کاج، صنوبر و … تشکیل شده است. برای تهیه خمیر چوب، درختان را قطع و از شاخه‌ها جدا می‌کنند. سپس تنه‌ها به کارخانه‌های کاغذ فرستاده می‌شوند، تا در آنجا طی یک فرآیند شیمیایی خرده‌های چوب به خمیری تبدیل شوند که برای تولید ورق موج‌دار استفاده می‌شوند.

در فرآیند تولید ورق، الیاف‌ها با استفاده از تکنیک‌های مکانیکی، شیمیایی و نیمه شیمیایی از خمیر جدا می‌شوند. سپس برای تولید جعبه یا تخته فیبر موج‌دار به کارخانه‌های ورق سازی در کرج فرستاده می‌شوند.

 1. دستگاه چسب موج‌دار

در مرحله چسباندن از فرآیند تولید ورق موج‌دار، دستگاه‌های موج‌دار از ماده‌ای به نام چسب نشاسته برای چسباندن ورق کاغذ لاینر به مدیوم استفاده می‌کنند.

 1. فرآیند موجدار کردن

کارخانه‌های ورق سازی در کرج که مجهز به دستگاه‌های موج‌دار هستند، فلوت‌ها را توسط این دستگاه در مدیوم قرار داده و سپس آن‌ها را به کاغذ لاینر می‌چسبانند. این فلوت‌ها را می‌توان در طول‌های کوچک‌تر یا بزرگ‌تر در صورت لزوم ایجاد کرد، که رایج‌ترین طول‌های فلوت A، B، D، E و F هستند.

دستگاه‌های ورق سازی که برای موج‌کاری استفاده می‌شوند معمولاً 300 فوت طول و 20 فوت ارتفاع دارند و بسیار گران هستند. این دستگاه‌ها علاوه ‌بر قرار دادن فلوت در کاغذ و چسباندن کاغذ موج‌دار به کاغذ لاینر، قادر به سفارشی‌سازی تخته‌ها با توجه به مشخصات تعریف شده توسط مشتری نیز هستند.

به عنوان مثال، جعبه‌های ظروف ممکن است در این مرحله از فرآیند تولید ورق جعبه موج‌دار، ضد آب و ضد لغزش شوند. همچنین ممکن است نوارها و رشته‌های داخلی به آن اضافه شود تا جعبه در برابر پارگی و برآمدگی مقاوم‌تر شود. ظاهر جعبه را نیز می‌توان با سفید کننده‌ها و جوهرهای رنگی تغییر داد.

 1. جعبه‌های خالی

در کارخانه ورق سازی در کرج، بعد از آنکه کاغذ لاینر و کاغذ فلوت موج‌دار به هم چسبانده شدند، این تخته‌ها باید برای مونتاژ به صورت یک جعبه خالی بریده شوند. برای این مرحله از فرآیند تولید جعبه موج‌دار، می‌توان از یک دستگاه شکاف چاپگر، دستگاه برش دایکات یا چسب پوشه فلکسو برای برش، امتیازدهی و شکاف تخته استفاده کرد تا یک جعبه خالی ساخته شود.

 1. دستگاه لمینت

در مرحله آخر در فرآیند تولید جعبه راه راه (موج‌دار)، دستگاه لمیناتور لایه‌های تخته موج‌دار تک جداره یا چند جداره را به هم می‌چسباند تا استحکام بیشتری ایجاد کند.

ورق سازی در کرج

مزایای تولید جعبه موج‌دار:

 • تولید کنندگان می‌توانند به راحتی از جوهرها بر روی کاغذ موج‌دار استفاده کنند.
 • تولیدکنندگان جعبه‌های موج‌دار، تأمین کنندگان و کاربران نهایی خود را تشویق می‌کنند تا جعبه‌های موجدار را برای پایداری در صنعت کاغذ بازیافت کنند.
 • الزامات بهداشتی و ایمنی به روز شده، تولیدکنندگان جعبه موج‌دار را به تولید جعبه‌هایی سوق داده است که مواد غذایی را به صورت ایمن و بدون ایجاد خطرات سلامتی برای مصرف کننده حمل می‌کنند.
 • هدف صنعت تولید جعبه موج‌دار، ایجاد جعبه با مواد بسته بندی سبز است که نرخ بازیافت آن فراتر از سایر مواد بسته بندی مورد استفاده امروزی شود. در مقایسه با سایر گزینه‌های بسته بندی، تولید جعبه‌های موج‌دار از مواد خام کمتری برای ایجاد یک محصول بازیافتی استفاده می‌کند.

جمع بندی

در این مقاله با انواع جعبه‌ی بسته بندی محصولات و فرآیند تولید جعبه راه راه (موج‌دار) آشنا شدیم. شرکت پارس کارتن روحنواز با سابقه‌ای طولانی در کنار دیگر شرکت‌های ورق سازی در کرج، همواره در تلاش است تا خدمات گسترده، متنوع و با کیفیتی در زمینه تولید و بسته بندی ورق، کارتن و انواع کاغذ و.. ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *