کارتن سازی

کارتن‌سازی

کارتن‌سازی

مقدمه

در این مقاله قصد داریم به بررسی صنعت کارتن‌سازی یا تولید جعبه‌های مقوایی و نحوه ساخت آن‌ها بپردازیم. به طور کلی در مورد موضوعاتی مانند:

 • کارتن چیست؟
 • کارتن‌ها چگونه ساخته می‎شوند؟
 • درجه‌های کیفیت مقوا
 • و …

خواهیم پرداخت.

 1. کارتن (جعبه مقوایی) چیست؟

جعبه مقوایی یکی از انواع ظروف حمل و نقل به شمار می‌آید که از کاغذ ضخیم ساخته شده و به مقوا معروف است. مقوا‌ها به طور کلی بیش از 0.01 اینچ یا 0.25 میلی متر ضخامت دارند. اصطلاح مقوا به عنوان یک توصیف عمومی برای انواع مختلف کاغذهای جامد در صنعت کارتن‌سازی استفاده می‌شود.

کارتن‌سازی

کارتن‌ها برای محافظت از اجناس در طول حمل و نقل طراحی و ساخته شده‌اند. آن‌ها در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف برای رفع نیازهای خاص حمل و نقل عرضه می‌شوند و می‌توان به عنوان ظروفی برای بسته بندی محصولات از آن‌ها استفاده کرد. مانند جعبه پیتزا، جعبه دارو و سایر مصارف صنعتی و تجاری.

 • قابلیت بازیافت کارتن‌ها

یکی از عوامل مهم در استفاده گسترده از جعبه‌های مقوایی در کارتن‌سازی ، قابلیت بازیافت آن‌ها است که باعث می‌شود هزینه کمتری نسبت به سایر ظروف داشته باشند. لایه‌های کاغذی که برای تولید کارتن‌های مقوایی استفاده می‌شوند را می‌توان خرد و به شکل رول درآورد.

90 درصد از تمام مواد خریداری شده با استفاده از جعبه‌های مقوایی حمل می‌شوند، که بیش از 88 درصد آن از مواد خام بازیافتی ساخته شده است. لازم به ذکر است که جعبه‌های مقوایی ساخته شده از مواد خام بازیافتی به انرژی بسیار کمتری نیاز دارند.

 1. کارتن‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟

جعبه‌های مقوایی در انواع شکل‌ها، اندازه‌ها و پیکربندی‌ها طراحی شده‌اند تا بتوانند نیاز‌های مشتریان برای حمل و نقل محصول مورد نظر را برآورده کنند. جعبه مقوایی استاندارد در کارتن‌سازی از لایه‌های کاغذی ساخته شده است که از خمیر درختان یا جعبه‌های بازیافتی به دست می‌آید. مقوای نهایی از لایه‌های خمیری تشکیل شده است که طی فرآیند‌هایی عمل آوری شده، شکل داده شده و به هم فشرده شده‌اند.

 • تفاوت جعبه‌های مقوایی و جعبه‌های راه راه

هنگام بحث در مورد جعبه‌های مقوایی، لازم است بدانیم که دو نوع جعبه متمایز وجود دارد. تفاوت این دو در انواع مواد استفاده شده برای ایجاد کناره‌های جعبه می‌باشد. مانند مقوا و مقوای راه راه. برای عموم مردم، جعبه‌های مقوایی و جعبه‌های راه راه یکسان هستند. اما از دید تولید کنندگان کارتن‌، این دو متفاوت هستند.

جعبه‌های مقوایی از لایه‌های خمیر ساخته شده‌اند. درحالی که جعبه‌های راه راه، از لایه‌های کاغذی با لایه میانی موج دار ساخته شده‌اند که به آن‌ها فلوت نیز گفته می‌شود. فلوت‌ها و آسترها وقتی به هم چسبانده می‌شوند ورق سفت و محکمی ایجاد می‌کنند که به آن تخته راه راه می‌گویند.

کارتن‌سازی

 • ساخت مقوا

برای ساخت مقوا، اولین قدم ساخت خمیر می‌باشد. که در اینجا به بعضی از روش‌های رایج خمیرسازی اشاره می‌کنیم:

فرآیند خمیرسازی: در کارخانه‌های کارتن‌سازی مانند شرکت پارس کارتن روح‌نواز، از فرآیند خمیرسازی برای تولید مقوا استفاده می‌شود. این روش برای پراکندگی مواد خام به الیاف منفرد به نام خمیر کاغذ است. هدف از خمیرسازی حل کردن لیگنین مواد الیافی بدون از دست دادن الیاف است. روش مورد استفاده برای تکمیل فرآیند خمیرسازی بین تولیدکنندگان متفاوت است و شامل اشکال مختلف شیمیایی، مکانیکی و زیستی می‌باشد.

خمیرسازی مکانیکی: خمیرسازی مکانیکی یک روش فیزیکی است که برای جداسازی الیاف استفاده می‌شود و شامل هیچ گونه مواد شیمیایی نمی‌شود. خرده‌های چوبی که توسط سنگ‌ها آسیاب شده‌اند، در آب غوطه‌ور می‌شوند تا خمیری تشکیل دهند. از مزایای خمیرسازی مکانیکی می‌توان به راندمان بالا و عدم آلودگی اشاره کرد. نقطه ضعف این فرآیند استحکام کم خمیری می‌باشد که تولید می‌شود.

خمیرسازی شیمیایی: خمیرسازی شیمیایی یک فرآیند شیمیایی و مکانیکی است که در آن خرده‌های چوب پخته و سپس آسیاب می‌شوند تا الیاف سلولزی تولید شود. این یک فرآیند جداسازی مناسب برای تولید کاغذ، با کیفیت بالا می‌باشد.

 • ساخت جعبه

در طول فرآیند ساخت مقوا، دسته‌ها، فلپ‌ها و شکاف‌ها اضافه می‌شوند و مقوا به گونه‌ای نمره گذاری می‌شود که می‌توان آن را به شکل‌های مختلف جعبه چندلا کرد.

فرآیند تبدیل مقوا به جعبه‌های مقوایی سبک، بسته به نوع فرآیند ساخت در صنعت کارتن‌سازی متفاوت است. بخش‌های کلیدی فرآیند، مشابه فرآیندی است که برای تولید جعبه‌های مقوایی راه راه استفاده می‌شود.

 • تخته راه راه

فرآیند تولید کارتن‌های راه راه نیز شامل استفاده از لایه‌های کاغذی است که روی هم قرار می‌گیرند. در جعبه‌های مقوایی، لایه‌های خمیر به‌طور محکم به هم فشرده و صاف می‌شوند تا یک تخته جامد محکم تشکیل دهند. این بر خلاف فرآیندی است که برای تولید جعبه‌های مقوایی راه راه استفاده می‌شود.

جعبه‌های مقوایی راه راه دارای سه یا چند لایه کاغذ یا آستر هستند که از کاغذ بازیافتی یا بکر تولید می‌شوند.

ماشین آلات کارتن سازی

 1. درجه‌های مقوا

مقوا یکی از محبوب‌ترین موادی است که برای بسته‌بندی خرده‌فروشی استفاده می‌شود. زیرا می‌توان آن را به راحتی شکل داد، طراحی، پیکربندی و مهندسی کرد تا ظاهری مثبت و زیبا به محصول ارائه دهد. مقوای درست شده اولین برداشتی است که مشتریان از یک محصول یا برند دریافت می‌کنند و روشی برای ارائه و نمایش یک محصول است.

درک درجات کیفیت مقوا، یک بخش ضروری برای انتخاب مقوای مناسب برای مطابقت با نیازهای یک محصول و شرکت است. درجات مختلف از نظر کیفیت و قیمت نوسانات زیادی دارند که به سه مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • سولفات سفید شده جامد (SBS)

SBS یک مقوای درجه یک سفید درخشان است که لایه بالایی هر دو طرف تخته با خاک رس پوشانده شده است. این خصوصیت امکان چاپ شفاف، واضح و درخشان را فراهم می‌کند. در ساخت مقوای SBS در کارتن‌سازی ، از چوب سخت بکر استفاده می‌شود. کاربرد آن برای استفاده در مواد غذایی تایید شده همچنین دارای تاشو عالی و مقام است.

 • کرافت سفید نشده روکش شده (CUK)

CUK از الیاف کرافت بکر سفید نشده، از چوب‌های نرم مانند کاج با مقداری الیاف چوب سخت که در لایه بالایی گنجانده شده، ساخته شده است.

الیاف کاج، بلند و بزرگ هستند که به مقوا استحکام و مقاومت بیشتری در برابر پارگی می‌بخشند. قدرت برتر CUK آن را برای ظروف نوشیدنی و بسته بندی سنگین ابزار و مواد شوینده لباس ایده آل می‌کند.

 • کرافت سفید نشده بدون روکش (UUK)

UUK یک درجه طبیعی از مقوای قهوه‌ای است که در صنایع کارتن‌سازی از ترکیب چوب نرم و سخت ساخته شده است. الیاف بازیافتی نیز با الیاف درخت ترکیب می‌شوند. این نوع مقوا نیز دارای استحکام بالایی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *