کارتن سازی

کارتن سازی در کرج

کارتن سازی در کرج

مقدمه

صنعت کارتن سازی در کرج ، درکنار دیگر صنایع تولید کارتن در شهرهای بزرگی همچون تهران، اصفهان و.. بسیار رونق پیدا کرده است. طیف گسترده‌ای از جعبه‌های کارتن وجود دارد و هر کدام برای اهدافی تولید شده‌اند. جعبه و کارتن‌های بسته بندی محصولات دارای انواع مختلفی هستند که بنابر نظر مشتری و طبق خواسته وی در انواع متنوعی تولید می‌گردند. در صنعت بسته بندی با توجه به نوع محصول و وزن مشخص آن، کارتن سه لایه یا پنج لایه برای محصول شما در نظر گرفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم انواع ورق کارتن 3 لایه و 5 لایه را مورد بحث قرار دهیم.

کارتن‌های موج‌دار

به طور کلی، یک ورق استاندارد مقوای موج‌دار از 3 جزء تشکیل شده است:

یک لایه کاغذ فلوت و دو لایه کاغذ لاینر. فلوت (مدیوم) ورقی است، که در قسمت میانی بین 2 لایه کاغذ لاینر بیرونی و داخلی قرار می‌گیرد. در کارخانه‌های کارتن سازی در کرج مقوای کارتن‌ها از یک ماده ضخیم مبتنی بر کاغذ کرافت ساخته می‌شود و دارای گرماژ بالاتر از 250 GSM است. مزیت استفاده از مقواها این است که می‌توان آن را تا کرد و با رنگ‌های غنی چاپ کرد. برای استحکام بیشتر و ویژگی‌های مقاوم در برابر آب، کارتن‌ها به صورت چند لایه تولید می‌شوند:

کارتن‌های 3 لایه و 5 لایه و..

کارتن 3 لایه

از آنجایی‌که صنعت تولید کارتن در کارخانه‌های کارتن سازی در کرج رو به رشد و در حال توسعه است، بسیار ضروری است که بسته‌بندی کارتن‌ها به گونه‌ای صورت گیرد که بتوان محصولات یا اقلام را در فواصل طولانی حمل و نیازهای مصرف‌کنندگان را تأمین کرد. استفاده از کارتن‌های مقوایی گزینه‌ی بسیار مناسبی برای بسته بندی و نگهداری از وسایل می‌باشد. بنابراین کارتن‌های 3 لایه نیز از موارد پرمصرفی هستند که عمدتا از الیاف چوب ساخته می‌شوند. در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

کارتن سازی در کرج

ساختار کارتن 3 لایه

 • لایه بیرونی کاغذ: از کاغذ صاف و غیر موج‌دار ساخته شده است. این کاغذ می‌تواند سفید، قهوه‌ای و یا زرد باشد.
 • لایه میانی کاغذ: قسمت‌های میانی معمولاً از کاغذ نرم ساخته می‌شوند و شیارهایی روی آن‌ها ایجاد می‌شود که به لایه‌های کاغذ موج‌دار نیز معروف هستند. عملکرد این لایه کاغذی مانند محافظی برای کارتن در برابر ضربه‌های خارجی است که مقاومت آن را در هنگام نگهداری و جابجایی افزایش می‌دهد. بسته به بزرگ یا کوچک بودن امواج، میزان تحمل آن نیز متفاوت است.
 • لایه پایینی کاغذ: این لایه کاغذ می‌تواند از یک لایه کاغذ معمولی یا یک لایه کاغذ سخت و یا کاغذ کرافت باشد. لایه‌های پایینی نقش پشتیبان را دارند و وزن آن‌ها تقریباً 2 برابر بیرونی‌ترین لایه کاغذ است.

مزایای کارتن 3 لایه

 • ساخت و استفاده آن نسبتاً ارزان است.
 • دارای وزنی سبک و همچنین مقاوم در برابر فشار و ضربه‌ها هستند.
 • به راحتی تا می‌شوند.
 • طرح‌ها و مدل‌های متنوعی دارند.
 • پشتیبانی از چندین سبک مونتاژ (منگنه کردن، چسباندن، چفت شدن)
 • محافظ و ضد آب خوب (لمینیت ضد آب) برای مواد غذایی
 • رنگ‌های غنی چاپ شده با فناوری چاپ فلکسو و افست
 • قابل تعمیر و بازسازی آسان
 • سازگار با محیط زیست

کاربرد کارتن 3 لایه

شرکت‌های کارتن سازی در کرج از کارتن‌ 3 لایه معمولاً برای بسته بندی و نگهداری تلویزیون‌ها، بلندگوها، تقویت کننده‌ها و سایر وسایل الکترونیکی استفاده می‌کنند.

کارتن 3 لایه نه ‌تنها به حفظ کالا کمک می‌کند، بلکه امکان چاپ استانداردها و برچسب‌های حمل و نقل را نیز فراهم می‌کند. کارتن‌های 3 لایه ارزان قیمت، عمدتاً برای بسته‌بندی صنایع سبک، که کمتر در معرض ضربه هستند تولید می‌شوند.

از آنجایی‌که اقلام ابزار/تجهیزات بیشترین آسیب را در حین حمل و نقل دارند، برخی از کسب و کارها نحوه انتخاب کارتن برای بسته بندی را نمی‌دانند و این امر منجر می‌شود که هنگام تحویل کالا به دست مصرف کننده، شکسته یا فرو رفته شوند و اعتبار و برند کسب و کار را تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین، کارتن‌های 3 لایه بدلیل لایه‌های متناوب امواج، خاصیت ارتجاعی و مقاومت عالی در برابر ضربه دارند و محصولات شما را ایمن‌تر می‌کنند.

اگرچه این کارتن‌ها برای محافظت و نگهداری از ابزار/تجهیزات است، اما کسب‌وکارها باید به اندازه آنها نیز توجه کنند و باید به طور واضح از سازندگان، محصولات کارتنی با اندازه‌های متناسبی را درخواست کنند. بطور مثال از جعبه‌های کارتنی که خیلی پهن و بزرگ هستند استفاده نکنند، زیرا وقتی محصول به دست مشتری می‌رسد، به ‌راحتی ضربه می‌بیند. علاوه بر این، باید کاغذی را با سختی خاصی انتخاب کنید تا مطمئن شوید که در راه به سختی تحت تأثیر اجسام دیگر قرار می‌گیرد.

کارتن سازی در کرج

کارتن 5 لایه

برای اینکه کالاها هنگام واردات و صادرات به خارج از کشور ایمن باشند، به یک لایه زره محافظ برای پوشش بیرونی در سفرهای طولانی مدت نیاز است. هنگام انتقال اثاثیه، اقلام خارجی و شکننده، استفاده از کارتن‌های 5 لایه با استحکام بالا و مقاوم در برابر ضربه انتخابی عالی است. کارتن‌های 5 لایه نسبت به کارتن‌های 3 لایه معمولی محکم‌تر است و برای بسته بندی محصولات سنگین‌تر یا شکننده که نیاز به محافظت بیشتری دارند استفاده می‌شود.

ساختار کارتن 5 لایه

کارتن‌های 5 لایه شامل 1 لایه بین 2 لایه موج‌دار، 2 لایه بیرونی و 2 طرف موج سینوسی می‌باشد.

لایه بیرونی (لایه صورت): بیرونی‌ترین لایه کاغذ، کارتن است. بنابراین نوع کاغذ استفاده شده برای این لایه بهترین نوع براق خواهد بود. مانند: کاغذ سفید، کاغذ زرد و یا کاغذ قهوه‌ای. که نه تنها زیبایی شناسی آن را تضمین می‌کنند، بلکه ساخت کارتن را آسان می‌کند.

لایه میانی: لایه‌ای است که وظیفه اتصال 2 لایه موج‌دار را به یکدیگر دارد. بنابراین کاغذ کارتن مورد استفاده برای این لایه، کاغذ نرم و محکمی است زیرا نیازی به تحمل نیروی زیادی ندارد.

2 لایه موج‌دار: شامل 1 لایه بین لایه سطحی و لایه میانی، 1 لایه بین لایه زیرین و لایه میانی. لایه موج‌دار به عنوان یک لایه باربر عمل می‌کند تا از ضربه کارتن 5 لایه جلوگیری کند. شرکت‌های کارتن سازی در کرج بسته به نیاز استفاده و ظرفیت باربری کالا، کلاس موج A، B، C، E، BC، BA، BE، CE یا EA را برای بسته بندی انتخاب می‌کنند.

لایه زیرین: لایه زیرین نیز لایه‌ای است که مستقیماً با کالا در تماس است، بنابراین معمولاً نرم است و خاصیت ارتجاعی خوبی دارد. کاغذ مورد استفاده در این لایه معمولا کاغذ کرافت یا کاغذ معمولی است.

کارتن سازی در کرج

مزایای کارتن 5 لایه

 • از آنها برای بسته بندی غذاهای دریایی مانند ماهی، میگو، ماهی مرکب و… استفاده می‌شود. که صرف نظر از اندازه، شکل و وزن آن‌ها متنوع است.
 • قابلیت بازیافت و استفاده مجدد آن‌ها
 • در شرایطی که هزینه‌های انرژی، سوخت و تولید روز به روز در حال افزایش است، کارتن‌ موج‌دار 5 لایه به جایگزینی مناسب و مقرون به صرفه تبدیل شده است.
 • کارتن موج‌دار 5 لایه برای حفظ کیفیت اصلی کالا و محافظت از آنها در برابر تأثیرات خارجی و آسیب در هنگام حمل‌ونقل و نگهداری استفاده می‌شود.
 • کیفیت و ضخامت مقوا بسته به تعداد، نوع و ارتفاع ورق‌ها و موج‌ها استحکام نهایی جعبه را تعیین می‌کند. الگوهای مختلف تاشو نیز می‌تواند دوام آن را افزایش دهد.
 • اطمینان از بارگیری ایمن‌تر و استفاده کارآمدتر از فضای بارگیری در کامیون‌ها و کانتینرها.
 • طرح‌ها و الگوها را می‌توان درخواست کرد تا مستقیماً روی کارتن قهوه‌ای طبیعی چاپ کنند.
 • قابلیت بازیافت و استفاده مجدد، آن‌ها را به عنوان موثرترین مواد بسته‌بندی متمایز می‌کند.

جمع بندی

در این مقاله با انواع کارتن‌های 3 لایه و 5 لایه و کاربرد هر کدام از آن‌ها آشنا شدیم. درکارخانه‌های کارتن سازی در کرج بسته به نوع و اندازه محصول کارتن‌ها با ضخامت متفاوتی تولید و عرضه می‌شوند. شرکت پارس کارتن روح نواز، به عنوان یکی از برجسته‌ترین تولیدکنندگان در زمینه طراحی و تولید انواع کارتن 3 لایه و 5 لایه ، فلوت E ، فلوت B  و فلوتC  ، کارتن عادی ، دایکاتی و لمینتی در استان البرز است.

1 دیدگاه در “کارتن سازی در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *