ورق سازی

کارخانه ورق سازی

کارخانه ورق سازی

جعبه‌های مقوایی، یکی از محصولات اصلی صنعت بسته بندی است. جعبه‌هایی که به طور منظم از آن‌ها استفاده کرده اما به راحتی فراموش می‌کنیم که زمانی درختانی نه چندان فروتن بوده‌اند. امروزه بیشتر محصولات مقوایی تولید شده در کارخانه ورق سازی ، از زباله‌های بازیافتی ساخته می‌شوند. در این مقاله اشکال مختلفی از آن‌ها که در زیر نیز اشاره شده را بررسی خواهیم کرد:

  • آسترهای تراشه که از الیاف بازیافتی تولید می‌شوند و کیفیت پایین‌تری دارند. از آنها برای آسترهای مرکزی در تخته دوجداره و آسترهای داخلی استفاده می‌شوند.
  • فلوت نیمه شیمیایی، که از چوب سخت با گنجاندن حداکثر 35 درصد ضایعات و سایر الیاف کاغذ ساخته می‌شود.
  • مواد فلوت مبتنی بر زباله که 100٪ مواد بر پایه زباله است و با مواد شیمیایی یا نشاسته تقویت می‌شود.

اصول اولیه

در کارخانه ورق سازی  در کرج ، یک جعبه مقوایی اساساً از یک فلوت ساخته می‌شود که بین دو آستر قرار گرفته است. در حال حاضر بسیار متداول است که این آسترها از بخش قابل توجهی از محتوای بازیافتی تشکیل شده باشند که از مقوای قدیمی یا سایر منابع کاغذی دست دوم تهیه می‌شود.

کارخانه ورق سازی

آسترها

هنگام تولید جعبه‌ها، ما در مورد دو نوع مختلف آستر صحبت می‌کنیم. آستر ماده‌ای است که در بالا و زیر فلوت قرار می‌گیرد و یک تخته موجدار ایجاد می‌کند. به طور معمول، پوشش داخلی جعبه‌ای مقوایی از نوع کاغذ آزمایشی و پوشش بیرونی از نوع کاغذ کرافت می‌باشند. این به این دلیل است که کاغذ کرافت کیفیت بهتری نسبت به کاغذ تست دارد.

آسترهای کاغذ آزمایشی معمولاً از درختان چوب سخت که دارای الیاف کوتاه هستند یا کاغذ بازیافتی ساخته می‌شوند. به همین دلیل ارزان‌تر هستند و کیفیت ساینده‌تری دارند. چوب سخت شامل بلوط، چنار، توس و شاه بلوط است و باز هم عمدتاً از جنگل‌های SCA پایدار تأمین می‌شوند.

مزیت‌های کاغذ کرافت:

  1. روکش صاف‌تری دارد تا بتوان به راحتی روی آن چاپ کرد.
  2. در برابر نفوذ آب مقاوم‌تر است به همین دلیل از آن برای صورت بیرونی استفاده می‌شود.

رنگ کاغذ کرافت

ظاهر کاغذ کرافت بسته به نوع درختی که از آن گرفته شده می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال کرافتی که در کارخانه ورق سازی از صنوبر اسکاندیناوی، کاج و توس تولید می‌شود، رنگ قهوه‌ای تیره دارد. با این حال همان نوع درختان ممکن است رنگ قهوه‌ای متنوع‌تر با لکه‌های تیره‌تر داشته باشند. در برزیل از اکالیپتوس و صنوبر استفاده شده و کرافتی با رنگ قهوه‌ای روشن تولید می‌شود. در حالی که درختان چینی در کرافتشان رنگ زردی دارند.

کارخانه ورق سازی

فرآیند خمیر کردن در کارخانه ورق سازی

برای ایجاد کاغذ یک فرآیند طولانی درگیر است تا اطمینان حاصل شود که تراشه‌های چوبی که خمیر می‌شوند تمیز و مناسب برای این کار هستند. برای شروع، درختان بریده و الوار می‌شوند تا از دستگاه ورق سازی عبور کرده و پوستشان کنده شود. سپس این تراشه‌ها در یکی از دو فرآیند خمیرسازی مکانیکی یا خمیرسازی شیمیایی قرار می‌گیرند. خمیرسازی مکانیکی شامل آسیاب می‌شود تا چوب را به الیاف سلولزی منفرد تبدیل کند و با فشار دادن کنده‌های پوست به سنگ گردان، خمیر را ایجاد کند.

خمیر سازی مکانیکی

این سنگ با آب پاشیده می‌شود تا الیاف از سنگ خمیر جدا شوند. اما این کار منجر به حذف اندکی لیگنین (یکی از اجزای غیر الیافی چوب) می‌شود که الیاف را به هم متصل می‌کند و کیفیت کاغذ را کاهش می‌دهد. به همین دلیل خمیرسازی مکانیکی کم هزینه است و توان عملیاتی بالاتری ایجاد می‌کند.

خمیر سازی شیمیایی

در شرکت کارتن سازی روحنواز، فرآیند خمیرسازی شیمیایی شامل «پختن» تراشه‌های چوب برای کاهش مواد خام به الیاف سلولزی منفرد است. دو نوع پخت شیمیایی وجود دارد، سولفیت و سولفات که هر دو منجر به جداسازی بهتر و کاهش لیگنین برای تولید کاغذ با کیفیت بهتر می شود.

محبوب‌تر از این دو فرآیند سولفات است که در کارخانه ورق سازی از محلول‌های قلیایی برای هضم چوب و از افزودن سولفات سدیم برای افزایش استحکام خمیر استفاده می‌شود.

کارخانه ورق سازی

فلوتینگ

مقوای فلوت شده تکه‌ای از تخته مواج است که بین آسترها قرار گرفته، به جعبه استحکام بخشیده و از ضربه محافظت می‌کند. برای ایجاد فلوت در کارخانه ورق سازی ، رول‌های کاغذ به دستگاه غلتکی راه راه وارد می‌شوند.

فلوت R

فلوت R یک جایگزین برای تخته فلوت B است. چرا که با عملکرد یکسان، ضخامت و هزینه‌های زنجیره تامین کاهش یافته و فضا برای کاربران صرفه جویی می‌شود. فلوت R با نام‌های فلوت M یا S نیز شناخته می‌شود و دارای مزایایی مانند بهبود 30 درصدی کیفیت چاپ و کاهش 30 درصدی گازهای CO2 می‌باشد.

البته این فلوت‌ها فقط جعبه‌های تک جداره را توصیف می‌کنند. زمانی که جعبه‌ای را دیدید که روی آن نوشته شده است “BC Flute” یا “AB Flute” به این معنا است که آن کارتن دو جداره است. حرف اول فلوت، لایه بالایی تخته است و حرف دوم لایه پایینی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *