کاغذ سازی

کارخانه کاغذ سازی در کرج

کارخانه کاغذ سازی

استان البرز به عنوان استانی صنعتی در کشور در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی در زمینه‌های مختلف صنعتی داشته است. یکی از این پیشرفت‌ها در سطح استان، در زمینه کارخانه کاغذ سازی در کرج بوده است. شرکت پارس کارتن روح نواز به عنوان یکی از فعال‌ترین کارخانه‌های کاغذ سازی در کرج و در صنعت کاغذ سازی شناخته می‌شود.

کاغذ، ابزاری مهم در زندگی

در طول تاریخ زندگی انسان بر روی زمین، روش‌های گوناگونی جهت نقش بستن و به تصویر کشیدن تجربه‌های انسان استفاده شده است. در ابتدا، انسانان غارنشین با حکاکی تصاویر بر دیواره‌های غار شروع به نقاشی کردند. بعد از آن حکاکی بر روی پوست، استخوان و شاخ حیوانات صورت گرفت.

در مصر باستان از پاپیروس جهت تولید پارچه‌های کاغذی استفاده شد که نزدیک‌ترین تجربه بشر به کاغذ امروزی بود. سپس با پیشرفت علم، کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید کاغذ پدیدار شدند. نقش کاغذ در رشد فرهنگ و هنر بشر غیرقابل انکار است. در سال 1313 شمسی، اولین کارخانه کاغذ سازی در کرج تاسیس گردید. البته این کارخانه جزو اولین کارخانه‌های کاغذ سازی در کشور بود.

کارخانه کاغذ سازی در کرج

کارخانه کاغذ سازی، عضوی مهم در صنایع کاغذی

ساخت کاغذ، نه تنها در زمینه‌های علمی و فرهنگی، بلکه در سایر صنایع هم تاثیرگذار است. به عنوان مثال : کاغذ سازی در صنایع بسته بندی و کارتن سازی، حمل و نقل، بازرگانی و اقتصاد نقش پررنگی ایفا می‌کند.

استان البرز به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در صنعت و فناوری کشور، یکی از قطب‌های کاغذ سازی کشور شناخته می‌شود. با جذب سرمایه و فعالیت کارخانه کاغذ سازی در کرج و استان البرز، این صنعت باعث رشد روز‌افزون سایر صنایع مرتبط در استان می‌شود.

مراحل ساخت کاغذ در کارخانه

چوب، ماده‌ اولیه و اصلی جهت تولید کاغذ در کارخانه کاغذ سازی در کرج است. به‌طور کلی روند ساخت کاغذ شامل تبدیل چوب به چیپس و پس از آن تهیه خمیر کاغذ است. سپس با افزودن مواد شیمیایی و سفید‌کننده‌ها خمیر کاغذ را آماده آب‌گیری و پرس می‌کنند و در آخر کاغذ به دست می‌آید.

توضیح کامل‌تر از مراحل ساخت کاغذ در مقاله (کارخانه کاغذ سازی) شرح داده شده‌است.

کارخانه کاغذ سازی در کرج

 

تنوع کاغذ در کارخانه کاغذ سازی

در کارخانه کاغذ سازی در کرج، بسته به نوع کاغذ مورد نیاز، فرآیند‌های خاصی برای ساخت طی می‌شود. نوع الیاف سلولزی، تعیین کننده نوع کاغذ می‌باشد. برای مثال: الیاف سلولزی بلندتر، کاغذی قوی‌تر، الیافی کوتاه‌تر و کاغذی ظریف‌تر تولید می‌کنند.

یک دستگاه غلتک غول پیکر، با تغییر فشار اعمال شده و سرعت حرکت کاغذ، ضخامت محصول نهایی را مشخص می‌کند.

طرح کسب و کار در صنعت کاغذ سازی

کسب و کار تولید کاغذ، از جمله کارخانه کاغذ سازی در کرج و در سایر نقاط ایران، می‌تواند بسیار درآمد زا باشد. برای طرح کسب و کار در این صنعت، ابتدا باید یک پیش‌نویس از طرح خود آماده کنید. در ضمن تهیه یک شرح حال از محصولات، خدمات و تجزیه تحلیل از بازار هدف نیز لازم است. یکی دیگر از موارد لازم در تهیه طرح کسب و کار، داشتن یک استراتژی بازاریابی و فروش است. طرح کسب و کار برای کارخانه کاغذ سازی یک سند مکتوب است که چگونگی رسیدن یک کسب و کار به موفقیت را توضیح می‌دهد.

تکنولوژی، فاکتوری مهم در کارخانه کاغذ سازی

با پیشرفت علم و تکنولوژی در صنعت، کیفیت محصولات و راندمان ماشین‌آلات بهبود یافته است. در صنعت کاغذ سازی، با استفاده از ماشین آلات به‌روز و جدید سعی می‌شود به سطوح بالاتری از کیفیت و بهره‌وری رسید.

برخی از ماشین آلات مهم و به روز در کارخانه کاغذ سازی در کرج عبارتند از:

دستگاه پوشش یا coating machine:

وظیفه این دستگاه اضافه کردن یک لایه پوشش براق به کاغذ است.

دستگاه کوره خشک کن:

از این دستگاه جهت خشک کردن کاغذ استفاده می‌شود.

برخی دیگر از دستگاه‌ها شامل دستگاه فشرده ساز کاغذ و دستگاه‌های رول کننده می‌شوند که در مقاله (ماشین آلات کاغذ سازی) به آن‌ها اشاره شده. از طرفی دیگر، فرسوده بودن تجهیزات و ماشین‌آلات کاغذ سازی عوارض مخربی در روند تولید و بسته بندی کاغذ ایجاد می‌کند. این عوارض شامل: افزایش هزینه تولید، کاهش کیفیت محصول تولیدی و افزایش حجم تولید ضایعات می‌شود.

کارخانه کاغذ سازی در کرج

جمع‌بندی پایانی :

با توجه به نیاز کشور به تولید کاغذ و کارخانه‌های کاغذ سازی، ورود به این صنعت در صورت وجود یک طرح کسب و کار مناسب و استفاده از ماشین آلات به‌روز، مانند کارخانه کاغذ سازی در کرج می‌تواند تبدیل به تجارتی پرسود و موفق در سطح استان و کشور شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *