کاغذ سازی

کارخانه کاغذ سازی

کارخانه کاغذ سازی

در این مقاله، نگاهی به کارخانه کاغذ سازی می‌اندازیم و مراحل تولید کاغذ را شرح خواهیم داد. کاغذ همواره در طول زندگی بشر نقش مهمی در حفظ و انتقال علوم و دانسته‌ها داشته است. امروزه انواع مختلفی از کاغذ در دسترس هستند که از روش‌های مختلفی جهت تولید آن‌ها استفاده می‌شود.

در ادامه با مراحل تولید کاغذ در کارخانه کاغذ سازی آشنا می‌شویم.

مراحل تولید کاغذ در کارخانه کاغذ سازی

نخستین ماده اولیه در مراحل تولید کاغذ در کارخانه کاغذ سازی، چوب است.

در کارخانه کاغذ سازی، چوب‌ها به صورت تنه‌ی درختان وارد کارخانه می‌شوند. در سراسر جهان انواع مختلفی از درختان را شامل می‌شوند. به عنوان مثال تنه‌ی درختانی مانند : درخت بلوط و کاج در شرق آسیا و آمریکای شمالی، توسکا و بلوط در ایران، صنوبر و افرا در اروپا کاربرد دارند.

همچنین به‌طور کلی چوب درخت اکالیپتوس (به دلیل رشد سریع) در سراسر جهان مورد استفاده است.

سپس تنه‌ی درختان وارد دستگاه شده، پوست آن‌ها کنده و شسته می‌شوند.

در مرحله‌ی بعد، این چوب‌ها وارد دستگاه خردکن شده و به اصطلاح چیپس چوب تولید می‌گردد. پس از آن خاک ارّه و چوب های بسیار کوچک که غیرقابل استفاده هستند از چیپس چوب جدا می‌شوند.

در کارخانه کاغذ سازی، چیپس چوب به کمک نوار نقاله وارد مخازن پخت شده. در آن‌جا همراه با مواد شیمیایی ( سفید کننده‌ها) و ماده‌ی پخت، تبدیل به خمیر کاغذ می‌شود.

در قدم بعدی، خمیر کاغذ از بین غلتک‌هایی عبور کرده، آب آن گرفته، به صفحات نازکی تقسیم شده و کاغذ به دست می‌آید.

سپس با توجه به نوع کاغذ در کارخانه کاغذ سازی موردنظر، برش ها و مراحل بعدی طی می‌گردد.

کارخانه کاغذ سازی

انواع کاغذ

 

کاغذ تحریری :

این نوع کاغذ که به انگلیسی writing paper نام دارد، همانطور که از نامش پیداست در تحریر و نوشتن با خودکار کاربرد دارد. به دلیل دقت بالای آن در تولید، قیمت بالاتری نسبت به کاغذ چاپ دارد.

کاغذ گلاسه :

این نوع کاغذ به دلیل مقاومت بالا و توانایی در جذب یکسان جوهر، در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مواردی مانند : کارت ویزیت، سر رسید و غیره به کار می‌رود.

کاغذ کرافت :

این نوع کاغذ از مقاومت و تنوع زیادی برخوردار است. از کاغذ های کرافت در بسته بندی، کارتن سازی و چاپ استفاده می‌شود. همچنین در تولید ورق‌های کارتن و کیف های کاغذی نیز کاربرد دارند.

کاغذ روزنامه :

این نوع کاغذ در کارخانه کاغذ سازی به دو شکل ورقه ای و roll تولید می‌شود. به دلیل توانایی در جذب بالا، در ساخت روزنامه کاربرد دارد. هنگام تولید خمیر کاغذ در کارخانه کاغذ سازی، فیبرهای بلااستفاده به بخش بازیافت رفته و از آن‌ها کاغذ روزنامه ساخته می‌شود.

کاغذ شومیز :

این نوع کاغذ در ساخت جلد کتب و سر رسید مورد استفاده قرار می‌گیرد. دارای قابلیت تا شدن از مرکز است.کاغذ شومیز می‌تواند در دو شکل ساده و برجسته تولید شود.

کارخانه کاغذ سازی

کارخانه کاغذ سازی، از گذشته تا کنون

 

در طول تاریخ، بشر همواره به دنبال راهی برای انتقال تصاویر و تجارب خویش به نسل بعد بوده است. در ابتدای تمدن بشری، غار نویسی ابزار انتقال تجربه ها و تصاویر دیده شده توسط بشر بود.

با پیشرفت تمدن، انسان ها توانستند از طریق تولید قالب های خشتی و گلی این نیاز را برطرف سازند. در مراحل بعد، پوست و چرم جانوران به ابزاری برای نوشتن و نقش تصاویر مبدل شد.

بعد ها از برگ گیاهان، پاپیروس و صفحات فلزی به عنوان کاغذ استفاده شد. بالاخره در قرن دوم میلادی، کاغذ اختراع گردید و به مهم ترین ابزار تمدن بشری تبدیل شد.

اما، نخستین کارخانه کاغذ سازی در ایران، در سال 1344 در خوزستان فعالیت خود را آغاز و صنعت کارخانه کاغذ سازی را در ایران استارت زد.

اکنون که با تاریخچه کاغذ سازی و انواع محصولات کاغذی تولیدی در کارخانه کاغذ سازی آشنا شدیم باید به این نکته اشاره کنیم که یکی از پرکاربردترین مصارف کاغذ در صنعت، استفاده از کاغذ در کارتن سازی و تولید ورق کارتن است. تهیه کاغذ مخصوص در صنایع ورق سازی و کارتن سازی، به دو روش صورت می‌پذیرد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

روش‌های تهیه کاغذ در ورق سازی

تهیه کاغذ از چوب به صورت مستقیم :

برخی از کارخانه‌ها قادر هستند این کار را که از طریق تهیه ی خمیر کاغذ از چوب درختان صورت می‌گیرد انجام دهند. در این روش به کاغذی با کیفیت و مستحکم دست می‌یابند.

تهیه کاغذ از طریق بازیافت و ضایعات کارتن :

برخی دیگر از کارخانه‌ها از طریق تبدیل ضایعات کارتن به خمیر کاغذ، ورق مورد نیاز را تهیه می‌کنند. بدین صورت که آخال (ضایعات کارتن) ناخالصی‌های خود را با کمک مخزن هیدروپالپر از دست می‌دهد. با آب ترکیب شده سپس از صافی عبور داده می‌شود. پس از مرحله توربوسپراتور وارد دستگاه کاغذساز می‌شود.

کارخانه کاغذ سازی

پس از انجام این مراحل، کاغذ تولیدی به ورق تبدیل شده. سپس طبق انتخاب و نیاز مشتری به انواع کارتن تبدیل می‌گردد. می‌توانید در مقاله ی (کارخانه کارتن سازی در کرج) با چگونگی این مراحل آشنا شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *